Merkel'in kardeş partisi kaybetti, Yeşiller ve AfD kazandı

Almanya’nın Bavyera eyaletinde yapılan meclis seçimlerinde iktidardaki CSU ciddi oranda oy kaybına uğradı. Başbakan Angela Merkel'in kardeş partisi CSU salt çoğunluğu kaybederken, Yeşiller oy oranını artırdı, sağ popülist AfD ise ilk kez meclise girdi. Bavyera'da 1957'den bu yana ilk kez CSU tek başına iktidar olamayacak.

DW Türkçe 15.10.2018 - 12:12 | Son Güncelleme : 15.10.2018 - 12:14

Merkel'in kardeş partisi kaybetti, Yeşiller ve AfD kazandı

Almanya'nın Bavyera eyaletinde 9,5 milyon seçmen yeni eyalet meclisini belirlemek için sandık başına çağrıldı. Seçimlere katılım oranı yüzde 72,4 olarak açıklandı. 2013 yılındaki seçimlerde katılım oranı yüzde 63,6 idi.

Açıklanan geçici sonuçlara göre iktidardaki Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) yaklaşık yüzde 10 oranında oy kaybederek yüzde 37,2 oranında oy aldı. Yeşiller oylarını artırarak yüzde 17,5 ile sandıktan ikinci parti olarak çıkmayı başardı. Hür Seçmenler partisi (Freie Wähler) yüzde 11,6, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 10,2, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 9,7, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5,1, Sol Parti ise yüzde 3,2 oranında oy aldı. Bu durumda AfD ilk kez Bavyera Eyalet Meclisi'ne girmiş oldu. Sol Parti ise barajı aşamadığı için meclis dışında kaldı.

Merkel'in kardeş partisi CSU 1957'den beri ilk kez Bavyera'da tek başına iktidar olamayacak.  

Merkel'in kardeş partisi CSU 1957'den beri ilk kez Bavyera'da tek başına iktidar olamayacak.  

CSU ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ

Bavyera'da iktidardaki CSU bu seçimlerle mecliste salt çoğunluğu kaybetmiş oldu. CSU'nun mecliste 85 sandalyeye sahip olacağı tahmin ediliyor. Federal Meclis’te Başbakan Angela Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile ortak bir meclis grubu oluşturan ve seçimlere sadece Bavyera’da giren Hristiyan Sosyal Birlik, 2013 yılında yapılan son eyalet seçimlerinde yüzde 47,7 oy oranıyla 180 sandalyeden 101’ini kazanmıştı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) de geçen seçimlere göre yüzde 11 oranında oy kaybetti. SPD'nin eyalet meclisinde 22 vekille temsil edilmesi bekleniyor.

Bu seçimde oy oranını artıran Yeşiller’in milletvekili sayısının ise 38 olması bekleniyor. Tahminlere göre, AfD 22, Hür Seçmenler partisi 27, FDP ise 11 milletvekili ile mecliste temsil edilecek.

Bavyera'daki seçimlerin en büyük kazananlarından biri Yeşiller oldu. 

Bavyera'daki seçimlerin en büyük kazananlarından biri Yeşiller oldu. 

Seçim öncesi yapılan son anketler, 1957 yılından bu yana aralıksız olarak iktidarda olan CSU’ya desteğin düştüğünü göstermişti. Anketler 2013’te yüzde 8,6 oy alan Yeşiller’in oy oranını artıracağına işaret ediyordu.

Mecliste çoğunluğu kaybeden CSU’nun Yeşiller ile bir koalisyona gidebileceği yorumları yapılıyor. Ancak Eyalet Başbakanı Markus Söder, Cuma günü yaptığı açıklamada, Yeşiller’in çizgisinin koalisyon kurmaya uygun olmadığını belirtmişti.

Almanya'da iki hafta sonra Hessen Eyaleti'nde seçimler yapılacak. Hessen eyalet seçimlerinde sağ popülist Almanya için Alternatif’in (AfD) meclise girmesi bekleniyor. Bu durumda AfD Almanya’daki tüm eyalet meclislerinde sandalye sahibi olmuş olacak.

Sayfa Yükleniyor...