Mısır yardımına kısmi kesinti

ABD'nin, sivil bir hükümet kuruluncaya kadar, Mısır'a yapılan yardımları kısmi olarak durduracağı bildirildi. Karara göre, askeri sistemlerin teslimatı ve hükümete yapılan nakit yardım durdurulacak, sağlık ve eğitim alanındaki yardımlar ise devam edecek.

10.10.2013 - 00:24

Mısır yardımına kısmi kesinti

ABD Mısır'a yaptığı yardımları kısmı olarak durdurma kararı aldı.

Askeri ve maddi yardımları kapsayan kesintinin sivil ve kapsayıcı bir hükümet kurulana kadar devam edeceği belirtildi.

Yapılan açıklamada "Demokratik yollardan secilmiş, kapsayıcı bir sivil hükümete doğru güvenilir ilerleme kaydedilenceye kadar, Mısır'a yönelik büyük çaptaki askeri sistemlerin teslimatı ve hükümete yönelik nakit yardımı askıda kalacak" denildi.

Sağlık, eğitim ve özel sektöre yönelik yardımlarınsa devam edeceği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, kararla ilgili yaptığı yazılı açıklamada "Mısır'a yönelik yardımlarımızda yeniden ayarlama yapmaya karar verdik" ifadesini kullandı.

Psaki, şunları kaydetti: "ABD Başkanı Barack Obama'nın talimatı altında yürütülen değerlendirmenin sonucunda, çıkarlarımızı en iyi şekilde ilerletmek için, Mısır hükümetiyle ilişkilerimizi devam ettirmeye karar verirken, Mısır'a yönelik yardımlarımızda yeniden ayarlama yapmaya karar verdik."  

ABD'nin, sağlık, eğitim ve özel sektörün gelişimi gibi konularda Mısır halkına doğrudan yarar sağlayan destekleri sunmaya devam etmek için geçici Mısır hükümeti ve Kongre ile çalışacağını aktaran Psaki, ülkesinnin, Mısır'ın sınırlarının güvenliğinin korunmasına yardımcı olmak, terörle mücadele, kitle imha silahlarının yayılması ve Sina Yarımadası'nın güvenliğini temin etmeye dönük yardımlarını sürdüreceğini dile getirdi.

F-16'LAR GÖNDERİLMEMİŞTİ
ABD, Mısır'a yıllık 1.3 milyar dolar civarında yardımda bulunuyor. ABD geçtiğimiz aylarda Mısır ordusuna F-16 savaş uçaklarının gönderilmesi planının ertelenmesine karar vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...