Moldova'da oylar yeniden sayılacak

Moldova'da muhaliflerin geçen haftaki protesto gösterilerinin ardından, 5 Nisan'daki seçimlerde kullanılan oylar yeniden sayılıyor.

13.04.2009 - 01:52

Moldova'da oylar yeniden sayılacak

Moldova'da 5 Nisanda yapılan ve muhalefetin sonuçlarına itiraz ettiği genel geçimlerde kullanılan oylar yeniden sayılıyor.

Merkez Seçim Komisyonunun bir sözcüsü, oyların yeniden sayımının başladığını ve sonuçların cuma günü açıklanacağını bildirdi.

İktidardaki Komünist Partisinin kazandığı açıklanan seçimlerin sonuçlarına Batı yanlısı muhalefetin itirazları şiddete dönüşmüştü.

Devlet Başkanı Vladimir Voronin de 90'dan fazla kişinin yaralandığı, yaklaşık 200 kişinin tutuklandığı olayların ardından oyların yeniden sayılması çağrısında bulunmuştu.

Voronin, ülkesinde siyasi istikrarın ve barış ortamının yeniden sağlanmasını istediğini belirtmişti.

Romanya ile Ukrayna'nın arasında yer alan ve nüfusu 4,1 milyon olan Moldova'da Komünist Partisinin oyların yaklaşık yüzde 50'sini kazandığı açıklanmıştı.

MUHALEFET: ALDATMACA
Batı yanlısı muhalefet, Komünist Partisi'nin kazandığı seçimlere ilişkin oyların yeniden sayımı işleminin aldatmaca olduğunu öne sürerek, bu süreçte yer almayacaklarını açıkladı.

Muhalefetteki Bizim Moldova Partisi'nden Serafim Ureçheahu, düzenlediği basın toplantısında, "Yeniden oy sayımında yer almayacağız. Bu, Komünistlerin seçmen listelerindeki hilelerden dikkati uzaklaştırmak için kullanmak istedikleri bir aldatmaca" dedi.

Ureçheahu, Komünistlerin, devlet başkanını seçmek için ihtiyaç duydukları 61. sandalyeyi elde etmeye çalıştıklarını, bunun olmayacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...