Savaştan iki ay sonra aynı masada (Moskova'da Karabağ zirvesi)

Putin, Aliyev ve Paşinyan Moskova'da bir araya geldi. Kremlin Sarayı'ndaki zirve dört saat sürdü. Zirvenin ardından her üç devletin başbakan yardımcılarından oluşan ortak çalışma grubu kurulmasını öngören ortak bildiri imzalandı.

Reuters - NTV Haber - Anadolu Ajansı 11.01.2021 - 21:01 | Son Güncelleme : 12.01.2021 - 03:25

Savaştan iki ay sonra aynı masada (Moskova'da Karabağ zirvesi)

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ'daki çatışmadan bu yana ilk kez bir araya geldi.

Tarafları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya getirdi.

Üçlü zirve, Moskova'da, Kremlin Sarayı'nda gerçekleşti. Aliyev ve Paşinyan'ın zirvede el sıkışmaması dikkatlerden kaçmadı. 

Üç liderin görüşmesi yaklaşık dört saat sürdü.

Aliyev, Paşinyan ve Putin, görüşmenin sonunda kameraların karşısına geçti.

Putin, görüşmenin önemli ve yararlı olduğunu belirtti.

Dağlık Karabağ’da ekonomik bağlantıların inşa edilmesi ve altyapı ile ilgili projelerin geliştirilmesine yönelik ortak bildiri imzalandığını duyuran Rusya Devlet Başkanı, üç devletin başbakan yardımcılarının başkanlığında çalışma grubu oluşturulacağını belirtti.

10 Kasım’daki anlaşmanın etkin şekilde uygulandığını ifade eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise, "Bildiri, krizin çözümüne yönelik inancımızı ortaya koyuyor" dedi.

Karabağ’daki ulaşım bağlantılarının açılmasının bölge için büyük önem taşıdığını vurgulayan Aliyev, “Azerbaycan olarak Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti üzerinden Türk pazarına erişebileceğiz" ifadesini kullandı.

Aynı zamanda Türkiye ile Rusya arasında demiryolu bağlantısının da sağlanacağını dile getiren Azerbaycan lideri, Ermenistan'ın da Azerbaycan topraklarından Rusya ve İran'a demir yolu ile bağlanabileceğini belirtti.

Anlaşmanın bölgenin ekonomik görünümünü değiştireceğini dile getiren Paşinyan da zirvede savaş esirlerinin değişimi konusunun çözülmediğini ifade etti.

ORTAK BİLDİRİDEN

Çalışma grubunun 30 Ocak 2021'e kadar ilk toplantısını yapacağı kaydedilen bildiride, "Çalışma grubu, 1 Mart 2021 tarihinden önce, Azerbaycan ve Ermenistan üzerinden gerçekleştirilen uluslararası taşımacılığın, aynı şekilde Azerbaycan ve Ermenistan topraklarından geçmesini gerektiren ve iki ülke tarafından yapılan taşımacılığın yürütülmesi, güvenliği için gerekli olan yeni ulaştırma altyapısının restorasyonu ve inşasını içeren faaliyetlerin bir listesini ve programını taraflara, en üst düzeyde onaylanması için sunacaktır" ifadeleri yer aldı.

Sayfa Yükleniyor...