Suriyeli muhalifler, Beşşar Esad rejimine karşı önemli bir zafer elde etti. ÖSO, gece boyu süren çatışmanın ardından Şam’ın hemen dışındaki bir helikopter üssünü ele geçirdiklerini belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı örgütün verdiği bilgiye göre, dün Şam civarında yaşanan çatışmalarda 94 kişinin öldüğünü, bunlardan 16’sının Suriye ordusu askeri, 31’inin ise ÖSO üyesi olduğu ifade edildi.

İngiltere merkezli örgütün verdiği bilgiye göre, Marj El-Sultan üssünün büyük bir kısmı ele geçirilirken, iki helikopter de yok edildi.

İnternete konan ve ÖSO tarafından çekildiği iddia edilen videoda, Marj El-Sultan üssünde ellerinde Ak-47’lerle gezen muhalifler görülüyor. Videoda ayrıca, bir uçaksavar bataryasıyla bir helikopterin yanında duran ÖSO komutanı yer alıyor.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Muhaliflere bağlı olan Suriye Devrimi Genel Komisyonu ve Yerel Koordinasyon Komitesi, Şam civarında çatışmaların devam ettiğini ve bombardıman sesleri duyulduğunu belirtti.

Helikopterle düzenlenen operasyonlarda Şam’ın kuzeydoğusunda kalan Zamalka kasabasının vurulduğu ifade edilirken, Harasta kentinde de ÖSO ve Suriye ordusu askerlerinin çatıştığı belirtildi.

Muhalifler, Şam civarında ele geçirilen bölgelerin artmasıyla radar sistemleri kurarak ordunun hareketlerini takip etmeye çalışıyor. Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Daraa eyaletinde muhaliflerin geçici olarak bir askeri üssü ele geçirdiğini belirtti.

Muhaliflerin Halep ve Rakka’ya ilerlemek için önemli rol oynayan geçiş noktalarına odaklandıkları ifade edildi. ÖSO bu amaçla Tişrin barajı civarındak konuşlanan ordu güçlerine saldırı düzenlemeyi planlıyor.