Mursi: Geri döneceğiz

Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, sağlık kontrolü yapan doktorla yaptığı sohbet sırasında "Meşruiyetin geri alınması için herkes çaba göstermeli. Geri döneceğiz" dediği öğrenildi.

Anadolu Ajansı 06.11.2013 - 21:57

Mursi: Geri döneceğiz

Mısır'ın devrik lideri Muhammed Mursi'nin, ''Meşruiyetin geri alınması için herkes çaba göstermeli. Geri döneceğiz, eski günlerde olduğu gibi'' dediği bildirildi.

AA'ya bilgi veren bir güvenlik kaynağı, ''göstericileri öldürmeye teşvik'' suçlamasıyla görülen dava kapsamında geçici olarak Burcu'l-Arap Hapishanesi'nde tutulan Mursi'nin, sağlık kontrolünü yapan doktorla sohbet ettiğini, hapishane yönetiminden bazı taleplerde bulunduğunu, moralinin yüksek, sağlık durumunun da iyi olduğunu aktardı.

Güvenlik kaynağı, Mursi'nin doktorla sohbeti sırasında şunları söylediğini belirtti:

''Mısır'ın meşru başkanıyım, darbeciler tarafından çalınan meşruiyetin geri alınması için herkesin çaba göstermesi gerekir. İhvan'ın şiddet olayları ile, patlamalarla ilgisi yok. İhvan öldürmez.

İçişleri Bakanı İbrahim ve emrindekiler, halkı İhvan'dan soğutmak ve korkutmak için bu yollara başvurdu. Bu durum, yönetimin devrilmesi için hazırlanan planın bir parçasıydı. Fakat geri döneceğiz, eski günlerde olduğu gibi.''

SİVİL KIYAFET TALEBİNE RET
Aynı kaynak, Mursi'nin cezaevi yönetiminden, sivil kıyafet giymeyi, tedbir amaçlı dışarıdan yemek getirtmeyi ve basını daha etkin takip edebilmeyi talep ettiğini, ihtiyati tutukluların giydiği beyaz renkli kıyafet giyen Mursi'nin, sivil kıyafet dışındaki taleplerinin, yönetim tarafından kabul edildiğini söyledi.

Darbenin ardından yaklaşık 4 ay bilinmeyen bir yerde tutulan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi, "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki göstericileri öldürmeye teşvik" suçlamasıyla hakkında açılan davada, ilk kez hakim karşısına çıktıktan sonra İskenderiye'deki Burcu'l-Arab Hapishanesine nakledilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...