'Neden öldürdüğümü anlatmak istiyorum'

Norveç'te çifte saldırıdan sorumlu tutulan zanlı, eylemi neden gerçekleştirdiğini anlatacağını, bu nedenle de duruşmaların açık yapılmasını isteyeceğini söyledi.

25.07.2011 - 12:48

'Neden öldürdüğümü anlatmak istiyorum'

Norveç'te başkent Oslo'nun merkezinde bulunan Utöya Adası'nda, İşçi Partisi'ne bağlı bir gençlik kampında 100'e yakın kişinin ölümüne sebep olan 32 yaşındaki aşırı sağcı ve dinci Anders Behring Breivik, yaptığı kanlı eylemi kabul ederek, bu eylemi neden gerçekleştirdiğini anlatmak istediğini bu yüzden de duruşmaların açık yapılmasını isteyeceğini söyledi.

Savcılık makamı ise duruşmaların kapalı yapılması gerektiğini ve zanlının gözaltı süresinin uzatılmasını isteyeceğini açıkladı.

'EYLEMLER KORKUNÇ AMA GEREKLİ'
Saldırganın avukatı ise müvekkilinin kendi eylemlerini  'korkunç ama gerekli' sözleriyle tasvir ettiğini belirterek, Breivik'in mahkemede neden suçsuz olduğunu düşündüğünü anlatmayı istediğini söyledi.Soruşturmayı yürüten polis ise, saldırıda Breivik'in siyasi görüşlerinin etkili olup olmadığını söylemek için çok erken olduğunu açıkladı.

Saldırganın internette, kendisine ait olduğu belirtilen yüzlerce sayfalık bir metinde, çok kültürlülük anlayışı nedeniyle Batılı liderleri suçlarken, aşırı sağcı, dinci ve İslam karşıtı analizler yaptığı belirtildi.

Saldırıyla ilgili soruşturmayı yürüten polis, saldırganın, vücudun içinde parçalanmak üzere tasarlanmış, en ağır yaralara yol açan dom dom kurşunu kullandığını bildirerek, 'Bu mermilerin daha çok vücudun içinde patladığını, merminin bütün enerjisinin dokunun içinde biriktiğini ve çok büyük iç hasara yol açtığını vurguladı.

'TERÖR KİTLELERİ UYANDIRMA ARACIDIR'
Anders Behring Breivik'in saldırıları 2009 sonbaharından bu yana planladığı bildirildi. Breivik, saldırılardan önce internette yayımladığı 1500 sayfalık günlüğünde, terörün kitleleri uyandırma aracı olduğunu savunuyor.

ÖLENLER İÇİN SAYGI DURUŞU
Olayın şokunu hala atamayan Norveç halkı bugün yerel saatle 12'de ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunacak. Saldırganın duruşması da saygı duruşunun hemen ardından başlayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...