Nijerya  kan gölüne döndü

Nijerya'da, hükümet güçleriyle radikal islamcı militanlar arasında iki gündür devam eden çatışmalar yayılıyor. Ölü sayısı 140'ı aştı.

28.07.2009 - 11:34

Nijerya  kan gölüne döndü

İslamcı militanlarla, polis arasında ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı ülkenin kuzeyindeki dört kentte çatışmalar yaşandığı haberleri geliyor. Militanlarla polis güçleri arasında Bauchi kentinde başlayan çatışmalar Yobe ve Borno eyaletlerine sıçradı. Önceki gün bir polis karakoluna saldıran militanların dün de bir karakolu ateşe verdiği bildiriliyor.

Kamu binalarına silah ve el bombalarıyla saldırılar düzenlendiği, kiliselerin kundaklandığı bildiriliyor. Nijerya Cumhurbaşkanı güvenlik güçlerini alarm durumuna geçirirken, gelişmeleri ''üzücü ve şok edici saldırılar'' olarak niteledi.

Çatışmaların bilançosu ise ağır; ölü sayısının 150'ye yaklaştığı kaydediliyor. Çatışmaların meydana geldiği kentlerden Borno'dan,militan cesetlerinin yerlerde olduğunu ve güvenlik güçlerinin havaya ateş açtığını haberleri geliyor.

Nijeryalılar, şiddet olaylarının yaşandığı kentlerden kaçarken, neredeyse kentlerdeki tüm dükkanlar da kapalı.

KENDİLERİNE ’TELEBAN’ DİYORLAR
Saldırının sorumlusu olduğu söylenen militanların kendilerine taktıkları isim Taleban.Amaçları Nijerya'nın tüm kuzey kentlerinde şeriatı hakim kılmak.

Saldırıyı düzenleyen militanların lideri Muhammed Yusuf, BBC'ye Batı tipi eğitime karşı olduklarını söyledi. Batı tipi eğitim ve mevcut müfredatın Avrupalılar tarafından getirildiğini kaydeden Yusuf, bu eğitimin haram olduğunu ve insanların Allah'a inançlarını zedelediğini öne sürdü.

Yusuf, ''Bunu sadece biz değil Müslüman alimler de söylüyor. Örneğin biz yağmurun Allah'ın rahmeti olduğuna inanırız, fakat bu eğitim buharlaşmanın sonucu olduğunu söylüyor. İnancımıza aykırı olan bir eğitimi redderiz. Ayrıca, Darwin'in teorisine de karşıyız'' dedi.

Nijerya'nın kuzeyinde Şeriat hükümlerinin geçerli olduğu biliniyor ancak geçmişte El Kaide'ye bağlı gruplar bu bölgede herhangi bir saldırı düzenlememişlerdi.

3 EYALETTEN BİRİNDE ŞERİAT UYGULANIYOR
150 milyon nüfuslu Nijerya'da, Müslümanlar ve Hıristiyanlar hemen hemen eşit oranda. Zaman zaman çıkan şiddet olaylarına karşın iki kesimin genelde barış içinde bir arada yaşadıkları biliniyor.

Nijerya'da 36 eyaletin 12'si şeriatla yönetiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...