Nijerya'da kolera salgını: 21 ölü

Dünyanın corona virüsle mücadeleye kilitlendiği bir dönemde, Nijerya'nın güneydoğusunda kolera salgını nedeniyle 21 kişi hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 02.04.2020 - 06:38 | Son Güncelleme : 02.04.2020 - 06:42

Nijerya'da kolera salgını: 21 ölü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Ebonyi Koordinatörü Dr. Eyo Nora, basına yaptığı açıklamada, eyaletteki kolera salgınında 21 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Nora, eyalette 155 kolera vakası tespit edildiğini ifade ederek, hastalığın görüldüğü bölgelere acil ilaç ve tıbbi malzeme sevkiyatının yapıldığını kaydetti.

Halkın salgın nedeniyle panik yaşadığını aktaran Nora, belirtiler ortaya çıktığında hastanelere başvurulması tavsiyesinde bulundu.

Nora, temiz su ve hijyen eksikliği nedeniyle ortaya çıkan salgının komşu eyaletlere sıçramaması için önlem almaya başladıklarını ifade etti.

Nijerya'da temiz su ihtiyacının karşılanamaması ve tıbbi müdahalenin anında ve etkili bir biçimde yapılamaması, salgın hastalık ve ölüm riskini artırıyor. Ülkede sıtma, çocuk felci, tifo, sıtma, ishal ve maymun çiçek virüsü gibi salgın hastalıklara sıklıkla rastlanıyor. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsten etkilenen kişi sayısının 174 olarak açıklandığı Nijerya'da, kayıtlara geçen can kaybı ise 2. 

CORONA VİRÜS AKCİĞERLERE BÖYLE SALDIRIYOR

Sayfa Yükleniyor...