Rusya'da sığınmacı olarak yaşayan eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı Edward Snowden'ın sızdırdığı son dokümanda, NSA'nın Amerikan yönetiminin bilgisi dahilinde internet korsanlarını yasal izin olmadan izlediği iddia edildi.

ABD'ye ait gizli bilgileri sızdırdığı için hakkında casusluk davası açılan Snowden, ABD'deki izlemeyle ilgili yeni dokümanlar ortaya çıkardı. ProPublica adlı kar amacı gütmeyen haber kuruluşu, perşembe günü, Rusya'da sığınmacı olarak yaşayan Snowden'ın sızdırdığı yeni belgeleri yayınladı.

Snowden'a dayandırılan izleme skandalıyla ilgili yayınlanan son belgelerde, NSA'nin izleme yetkisinin yasal izin alınmadan Beyaz Saray tarafından uzatıldığı ifade edilirken, Adalet Bakanlığı'nın NSA'ya bilgisayarlara müdahale edip "sanal imzaları ve adresleri toplama" yetkisi verdiği öne sürüldü.

ProPublica'da yer alan bilgiye göre 2012 yılına ait Adalet Bakanlığı'nın iki dokümanında NSA, yabancı ülkelerde internet korsanlarını araştırmak üzere yetkilendirildi.

BEYAZ SARAY'IN AÇIKLAMASI 

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

"Var olsun ya da olmasın herhangi türden bir örtülü hükümet programı hakkında detaylıca konuşabilecek bir pozisyonda değilim. Size şunu söyleyebilirim: Ulusal İstihbarat Direktörü, ABD'nin sıklık, kapsamlılık ve etkisinin büyüklüğü bakımından giderek artış gösteren bir sanal tehditle karşı karşıya olduğunu net ifade ediyor. Ulusal güvenlik ve kolluk kuvveti mensuplarımızın bizim emniyetimizi muhafaza etmek için bel bağladıkları çeşitli araçlar bulunmakta."

Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü'nün Londra'daki etkinliğine videokonferans yöntemiyle sığındığı Rusya'dan bağlanan Snowden, ABD'de 11 Eylül saldırılarından sonra terörle mücadele kapsamında hazırlanan "Patriot Act" (Vatanseverlik Yasası) olarak anılan eski yasanın yerine geçecek "Freedom Act"ın (Özgürlük Yasası) onaylanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yeni yasanın kabul edilmesinin anlamlı olduğunu belirten Snowden, izlemenin sona erdirilmesiyle ilgili sadece mahkemeler tarafından değil aynı zamanda Kongre'nin ve toplu izlemenin sona ermesi gerektiğini belirten Başkan'ın onayının tarihi ve önemli olduğunu ifade etti.

İnternet korsanları ABD'de en yakın tarihlerdeki yüksek profilli saldırılarını, Sony firmasına ve ABD Gelirler İdaresi gibi önde gelen özel ve kamu kuruluşlarına gerçekleştirmişti.

NSA'nin izleme yetkisini sınırlayan "Özgürlük Yasası", Temsilciler Meclisi ve Senato'un onayından sonra Başkan Barack Obama tarafından imzalanmıştı