Beyaz Saray, Obama yönetiminin merkezinde yer aldığı skandallarla zor günler geçiriyor. 11 Eylül 2012’de Libya Büyükelçisi Christopher Stevens’ın ölmüyle sonuçlanan Bingazi saldırısı hakkında cevapsız kalan soruların yanısıra, Amerikan İç Gelir İdaresi'nin (IRS) Çay Partisi Hareketi gibi muhafazakar bazı grupları vergi muafiyeti dışında bıraktığı ve AP haber ajansının telefonlarının gizlice dinlendiğinin ortaya çıkması, Obama’yı giderek zor duruma düşürüyor.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney’e dün düzenlenen basın toplantısında sorulan bir soru, hükümetin başını ağrıtan üç konuda ‘sorumluluğunun nihayetinde Obama’ya ait olup olmadığı’ yönündeydi.

Obama, ‘IRS’in belli grupları hedef alması ve Adalet Bakanlığı’nın AP haber ajansının telefonlarını dinlemesi hakkında sonradan bilgisi olduğunu’ belirtti.

Senatör Lindsay Graham, ‘Bingazi saldırısının Obama için Watergate skandalı olmadığını’ söylese de, basına sızan skandalların neden olduğu tartışmalar ve cevapsız kalan sorular her geçen gün artıyor.

‘HİÇBİR ŞEYDEN HABERİMİZ YOKTU’
Beyaz Saray, Libya saldırısının detaylı soruşturmada, ’ellerine 11 Eylül’de yaşananlar hakkında tutarlı bir mesaj gelmediğini’ açıkladı.

Fox News’in haberine göre, bu çok doğru bir savunma değil. Çünkü Beyaz Saray konu hakkında her gün farklı bir açıklama yaptı. Bu strateji, saldırının ardından gelen haftalar boyunca politik manevralar yaparak savunma yapıldığını gözler önüne serdi.

Fox News, Beyaz Saray’ın yaşananların tümünü anlatmak yerine, hikayeyi politik sonuçlara bağlayarak değiştirdiğini öne sürdü.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TEHDİT ALTINDA
Obama’yı zor duruma düşüren bir diğer sorun, AP haber ajansına ait 20 ayrı telefon hattının ve gazetecilerinin konuşmalarının Nisan-Mayıs 2012’de dinlendiğinin ortaya çıkması oldu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Jon Boehner, Adalet Bakanlığı’nın karıştığı telekulak skandalıyla ilgili Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Çok iyi bir açıklama yaparlarsa iyi olur” ifadesini kullandı.

Telekulak skandalının yanı sıra, IRS’nin muhafazakar ve vatansever grupları vergi muafiyetinden ayrı tutması da Obama’yı köşeye sıkıştırıyor. Her ne kadar Obama ‘bu durumun kendisini öfkelendirdiğini’ belirtsede, Pazartesi günü ‘konu hakkında bilgisi bulunmadığını’ söylemişti.

‘Basına sızan yeni belgeler’, ISR Başkanı’nın, Çay Partisi ve diğer grupların Mayıs 2012’den bu yana hedef alındığını bildiğini, Washington’daki yetkililerin durum hakkında bir yıldır bilgilendirildiklerini ancak hiçbir müdahale yapılmadığı gösterdi.

SORUMLU KİM?

Obama yönetimini kamuoyunda iyice zor duruma düşüren açıklama ise dün Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney’den geldi. Carney, yaşanan skandalların tümünü ‘haberlerde öğrendiklerini’ belirtti.

Carney, 28 Kasım 2012’de, Bingazi saldırıları hakkındaki bilgilerin değiştirildiği iddialarına yönelik olarak, Dışişleri Bakanlığı’nın sadece BM elçisi Susan Rice’ın konuşmasında tek bir kelimeyi değiştirdiğini belirtti.

Ancak Fox News bu açıklamanın hiçbir anlamı olmadığını belirterek, Beyaz Saray’ın, Dışişleri Bakanlığı’nın ve FBI’ın saldırının yaşandığı saatlerde aldıkları e-postalarda radikal İslamcı grupların saldırının arkasında olduğu öğrendiklerine dikkat çekti.

Fox News, Beyaz Saray’ın, Dışişleri Bakanlığı’nın, ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın ve diğer yetkililerin Amerikan halkına karşı ciddi şekilde güvenlerini yaraladıklarını belirtti. Obama hükümetinin eylemlerinin, 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde yaşanan saldırıda ölen Amerikalılara hakaret olduğu savunuldu.

Fox News, Obama’nın başkanlığının ikinci döneminde güvenilirlik krizi yaşadığını ve bu krizin liderlik yeteneklerinin altını da oyduğunu belirtti. Muhafazakar haber kanalının haber sitesi, Kongre’nin ciddi olarak skandallara el atarak, Bingazi başta olmak üzere her tartışmayı derinlemesine incelemesi gerektiğini belirtti.