Pakistan'da BM binasına saldırı

Pakistan'da bir BM binasına düzenlenen saldırıda beş kişi hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 05.10.2009 - 10:46

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı kuruluşunun bulunduğu binaya bombalı saldırı düzenlendi, 5 kişi öldü.

Adının açıklanmasını istemeyen bir BM görevlisi, bombanın, kuruluşun girişinde infilak ettiğini belirtti.

Polis, saldırıda biri yabancı, ikisi Pakistanlı 5 kişinin öldüğünü açıkladı.

Saldırının binaya yürüyerek gelen, bomba taşıyan bir kişi tarafından düzenlendiği, intihar eylemcisinin yoğun güvenlik önlemleri altındaki ve X-ray cihazlarının bulunduğu binaya nasıl girebildiğinin araştırıldığı bildirildi.

BAN SALDIRIYI KINADI
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise İsviçre'nin Cenevre kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, saldırıyı "haksız" ve "tiksindirici" olarak niteleyerek kınadı.

Ban, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı dileğinde bulundu.

BM TÜM BÜROLARINI KAPATTI
BM, saldırının ardından Pakistan'daki bütün bürolarını geçici olarak kapattığını bildirdi.

BM sözcüsü Israt Rizvi, belirgin bir tehdit almadıklarını ancak 3 kişinin öldüğü bugünkü saldırının ardından tedbir amacıyla böyle bir karar verildiğini açıkladı.

MESUD 'ÖLDÜĞÜ' İDDİASINA YANIT VERDİ
Öte yandan hakkında öldü yönünde söylentiler çıkan Pakistan Talibanı'nın yeni lideri Hekimullah Mesud, Pakistan'daki aşiret bölgelerinde gazetecilere mülakat verdi.

Mesud, çok az sayıdaki gazeteciye yaptığı açıklamada, Afgan sınırında insansız uçaklarla yapılan saldırılara misillemede bulunmak amacıyla ABD ve Pakistan'ı hedef alan saldırılar düzenleyeceklerini söyledi.

Mesud, gazetecilere, kendisiyle yaptıklar görüşmeden bir gün sonra haberi yayımlamaları koşuluyla verdiği verdiği mülakatla "örgüt içinde çıkan çatışmalar sonucu öldüğü" yolundaki söylentileri de sona erdirmiş oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...