Papandreu'dan Türkiye'ye AB desteği

Seçimlerin ardında Yunan parlamentosunda hükümetn programını açıklayan Yorgo Papandreu, Türkiye'ye de değindi.

NTV Haber 17.10.2009 - 00:40

Papandreu'dan Türkiye'ye AB desteği

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, parlamentoda Pasok hükümetinin programını açıkladı.

Yaklaşık 45 dakika süren konuşmasında, Yunan ekonomisini nasıl canlandıracağını, tüm ülkeye nasıl yeşil enerji getirileceğini anlatan Papandreu, dış ilişkiler konusunda hem Türkiye hem de Kıbrıs'a değindi.

Türkiye'nin AB yolunda attığı ve atacağı cesur adımlara her zaman destek vereceğinin altını çizen Papandreu, Tükiye'nin de Avrupa karşısındaki yükümlülüklerini yerine getrimesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı, Kıbrıs sorunun da, BM kararları ve AB değerleri çerçevesinde, adil ve kalıcı çözüm için oluşturulan bütün uğraşılarçabaları destekleyeceğini dile getirdi. Bu bağlamda Papandereu, Rum lider Hristofyas'a destek vermek için, Başbakan olarak ilk ziyaretini pazartesi günü Kıbrıs'a yapacak.

Papandreu parlamentodaki konuşnmasında, eğitim ve sağlık alanlarına önem verileceğini, turizm ve yabancı yatırımlara özen gösterileceğini belirtirken, piyasa canlandırmak için kredi borçlarının ya dondurulması ya da ödeme sürelerinin uzatılması açıklaması dikkat çekti.

AçıklanaYunanistan'ın yeni Başbakanı tarafından açıklanan program, 18 Ekim Pazar günü gece yarısı Yunan parlamentosnunun onayına sunulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...