Polis öldürdü Obama açıklama yaptı

ABD Başkanı Barack Obama, Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde polis kurşunuyla vurulan 18 yaşındaki siyahi Michael Brown'un ölümünü "yürek burkucu" olarak niteledi.

13.08.2014 - 10:32

Polis öldürdü Obama açıklama yaptı

ABD Başkanı Obama yazılı açıklamasında, "Michael Brown'ın ölümü yürek burkucu. Ben ve eşim Michelle, Brown'ın ailesine ve çevresine bu çok zorlu zamanda en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz" ifadesini kullandı.

Obama, Adalet Bakanlığı'nın yerel makamlarla olayı soruşturduğunu ve gerek görüldüğü takdirde kaynak desteği sağlayacağını belirtti.

Gencin ölümünün "güçlü hissiyatlar" uyandırdığını ancak insanların Brown'ı "derin düşünce ve anlayışla" hatırlaması gerektiğini kaydeden Obama, "Birbirimizi rahatlatmalı ve birbirimizle yaralayan değil iyileştiren şekilde konuşmalıyız. Dualarımızın yanında, Michael, ailesi ve genel anlamda Amerikan toplumunun hak ettiği bu" ifadesini kullandı.

St. Louis'nin çoğunlukla siyahilerin yaşadığı Ferguson adlı semtinde, cumartesi gecesi 18 yaşındaki Michael Brown, polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

Olay sırasında silahsız olduğu belirtilen Brown'ın ölümünün ardından bölgede şiddet olayları çıkmış, polis kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanmıştı.

ABD'de 2012 yılında da Florida'da Trayvon Martin isimli bir siyahi genç, mahalle bekçisi tarafından öldürülmüştü. Olayla ilgili davada George Zimmerman adlı mahalle bekçisinin cinayetten suçsuz bulunması ülke çapında büyük infiale yol açmış, ırk ayrımcılığı ve sivil haklara dair tartışmalar yeniden canlanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...