"Rakka bir yıl daha DAEŞ'in elinde kalabilir"

Suriye Demokratik Güçleri tarafından kenti çevreleme operasyonunda ilerleme kaydedildiği ancak Rakka'nın alınması için yapılacak operasyona daha aylar olduğu ifade edildi. Rakka'nın 6 ay hatta bir yıl daha DAEŞ'in elinde kalacağı iddia edildi.

Haberler - NTV Haber 29.12.2016 - 13:30

"Rakka bir yıl daha DAEŞ'in elinde kalabilir"

Amerikan Washington Post gazetesinde Rakka operasyonuna ilişkin geniş bir makale yayımlandı. Makalede, Rakka'da 45 bin Kürt ve 13 bin Arap'tan oluşan Suriye Demokratik Güçleri'nin kenti kuşatmak için operasyon yürütüğü belirtildi. 600 Amerikan özel harekat askeri de onlara destek veriyor.

Makalede DAEŞ militanlarının, fazla direniş göstermeden çekildiği, kuzeyden ve batıdan Rakka'ya ilerleyen SDG'nin 140 köyde kontrolü sağladığı ve 2 bin kilometrekarelik alanı DAEŞ'ten temizlediği ifade edildi.

Suriye Demokratik Güçleri kente sadece 27 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen Rakka'nın kurtarılması hala yakın değil.

Amerikan gazetesi Washigton Post, Rakka operasyonunun başlamasının aylar, belki de daha uzun süreceğini yazdı. Ortada hala bir saldırı planı bulunmadığı, bunun işleri daha karmaşık hale getirdiği vurgulandı.

"Rakka 6 ay hatta bir yıl daha DAEŞ'in elinde kalabilir" diyen Washington Post, "Belkemiğini YPG'nin oluşturduğu SDG'nin Amerikan yönetiminin Suriye'deki en etkili askeri müttefiki" olduğunu hatırlattı.

Gazete bu durumun başta Türkiye olmak üzere taraflar arasında rahatsızlık yarattığını da yazdı.

"Halep yakınlarında DAEŞ'e karşı kendi operasyonunu yürüten Türkiye'nin SDG'ye yönelebileceği hatta Rakka'ya ilerleyebileceği" ifade edildi.

Gazete SDG içindeki Arap grupların da Kürtlerin Arap kentlerine ilerlemesinden rahatsızlık duyduğunu yazdı. Makalede Kürtlerin yayılmasını Esad yönetiminin de istemediği belirtildi.

Washington Post'un haberine göre, Türkiye ile yeni bir ittifaka giden Rusya'nın desteklediği rejim de, kenti geri almak için hazırlık yapıyor. Gazeteye göre bu durum küresel bir çatışma ortamı doğuruyor.

Sayfa Yükleniyor...