NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'nin genel sekreterliğini desteklemesi karşılığında söz verdiği taahhütlerden birini yerine getirdi.

İlişkili Haberler


Savunma-planlamadan sorumlu genel sekreter yardımcılığı görevine bir Türk'ü atayan Anders Fogh Rasmussen, bu sayede Ankara'ya vermiş olduğu üç taahütden birini tamamen yerine getirmiş oldu. Diğer taahütlerde ise önemli adımlar attı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dış Politika Baş Danışmanı Büyükelçi Hüseyin Diriöz'ü NATO Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getiren Anders Fogh Rasmussen, bu konuda Türkiye ile uzun istişarelerde bulunarak bu kararın altına imza attı.

NATO'nun Strasbourg'da düzenlenen devlet ve hükümet başkanları zirvesinde Ankara, Danimarka eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği görevine atanmasını onaylamamıştı.

TÜRKİYE'NİN 3 TALEBİ VARDI
ABD Başkanı Barack Obama'nın girşimi ile gerçekleştirilen mutabakat gereği Ankara, Anders Fogh Rasmussen'in karikatür krizinden dolayı Müslüman dünyasından özür dilemesini, en azından müzakere eli uzatmasını talep etmişti.

Bununla birlikte bölücü terör örgütü PKK'nın yayın kuruluşu olan Roj TV'nin Danimarka'daki yayınlarına son verilmesini ve NATO'nun yazmanlığına bir üst düzey Türk'ün atanmasını talep etmişti.

Aradan geçen bir yıla aşkın bir sürenin ardından Danimarka, PKK'nın yayın organı olarak görev yapan Roj TV'nin faaliyetlerine son vermek amacıyla düğmeye bastı. Rasmussen göreve geldikten sonra, dini hassasiyetlere de dikkat edeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'nın eski sözcüsü olan ve ardından Türkiye'nin Amman Büyükelçiliği görevini üstlenen Hüseyin Diriöz, NATO Genel Sekreterliği Yardımcılığı görevine aday gösterildi. Konuyla ilgili sınava giren Hüzeyin Diriöz, Türkiye'nin de stratejik açıdan önem adlettiği Savunma-Planlama sınavını kazanarak bu göreve getirildi.

Diriöz 1 Ağustos tarihinden itibaren görevini üstlenecek.