Rumlar doğalgaz buldu

Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arayan Rum kesiminin, 12. parselde doğalgaz bulduğu ve Rum lider Dimitris Hristofyas'ın bu hafta sonu bölgeye gideceği iddia edildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.10.2011 - 12:13

Rumlar doğalgaz buldu

Kıbrıs Rum yönetimin, ''Münhasır Ekonomik Bölge'' (MEB) ilan ederek Afrodit olarak isimlendirdiği 12. parselde doğalgaz arama çalışması yapan Amerikan Noble Energy şirketine ait platformun,''doğalgaz kabarcıklarına ulaştığı'' iddia edildi.

Rum Fileleftheros gazetesinin haberine göre, doğalgaz yatağı bugüne kadarki en iyimser hesaplamalardan yüzde 30-40 daha büyük ve sondaj kuyusundan doğalgaz buharı çıkmaya başladı.

Gazete, deniz tabanının altında daha bin metre inilecek olmasına rağmen, dün yüzeye doğalgaz kabarcıkları çıktığını belirtti. Habere göre, son üç gündür yüksek hassasiyete sahip planlı ek araştırmalar yapılıyor ve bunlar doğalgaz yatağının kabuğunun, deniz tabanının yüzeyine 700-1000 metre daha yakın olduğunu gösteriyor.

HRİSTOFYAS BÖLGEYE GİDİYOR
Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın bu hafta sonunda, ''Homeros'' olarak adlandırılan platforma gideceği belirtildi.

Haberde, Amerikan Noble Energy şirketi, doğalgaz üretiminin değerlendirilmesiyle ilgili olarak, Rum hükümetiyle yaptığı anlaşmalarda hiçbir gelişme yaşanmaması konusunda kaygılı olduğu savunuldu.

Sayfa Yükleniyor...