Rumlardan Erdoğan'a jet yanıt

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Türkiye, bölgede barış ve işbirliğinden yana bir politika izlemesine rağmen AB ile müzakerelerde siyasi engellemelerle karşılaşıyor" sözlerine AB dönem başkanı Rumlardan "jet" yanıt geldi.

Haberler 31.10.2012 - 13:59

Rumlardan Erdoğan'a jet yanıt

Rum kesiminde iktidardaki AKEL partisinin basın sözcüsü Yorgos Lukaidis, Erdoğan'ın sözlerini kabul edilemez iddialar olarak niteledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyaretinde, Türkiye’nin AB’ye giriş müzakerelerinde siyasi engellemelerden kaynaklanan tıkanıklıklarla karşılaştığını, buna rağmen bölgede barış ve işbirliğinden yana bir politika izlediğini söylemişti.

Rum sözcü, "Sayın Erdoğan’ın açıklamaları tahrik edici ve kabul edilemez, çünkü gerçeği bir kez daha tersine çevirmeyi amaçlamaktadır" dedi.

Türkiye’nin AB’ye giriş sürecinde yaşanan çıkmazın tek sorumlusunun Ankara olduğunu iddia eden Rum sözcü Yorgo Lukaidis, "Ankara gerek AB müktesebatına, gerekse Avrupa Konseyi’nin kararlarına uymamakta, kibirli bir tutum ortaya koyarak, Kıbrıs gibi AB üyesi devletleri tanımayı reddetmekte, Avrupa Konseyi Başkanlığı gibi Avrupa kurumlarına kuşkuyla yaklaşmakta ve sabote etmektedir" dedi.

Türkiye’nin Kıbrıs'ta uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan varlığını "AB üyesi bir ülkeyi işgal etmek" sözleriyle niteleyen Lukaidis, Ankara'nın Kıbrıs'ta uzlaşmaz bir tutum ortaya koyarak Kıbrıs sorununa ilişkin müzakereleri çıkmaza sürüklediğini iddia etti.

Rum sözcü, "Durum bu iken Türkiye'nin bölgede barış ve işbirliğine katkıda bulunduğunu iddia etmesi büyük bir çelişkidir" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...