Rumların Rusya kararı

Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının kaldırılmasına dair sürpriz bir karar aldı. Karar devlet başkanı Nikos Anastasiades’in partisi DİSİ dışındaki tüm partilerin kabul oyuyla geçti.

NTV Haber 08.07.2016 - 13:48

Rumların Rusya kararı

Avrupa Birliği üyesi Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin aldığı kararda, Ukrayna krizi sonucunda patlak veren ve Avrupa ile Rusya arasında süregelen gerilimden endişe duyulduğu ifade edildi. Kararda Rusya’ya yönelik yaptırımların Ukrayna krizinin çözümüne katkı sağlamadığı görüşü de belirtildi. 

Rum temsilciler meclisindeki 8 partiden 7’sinin desteğiyle alınan kararda, Ukrayna krizindeki tüm tarafların, sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesine dair çabaları sürdürme ve 12 Şubat 2015 tarihli Minsk anlaşmasını tam anlamıyla uygulama çağrısı da yer aldı. 

Kararda Rusya ile tarihi bağları ve ekonomik ilişkileri bulunan Rum kesiminin ticari ve ekonomik açıdan Rusya’ya yönelik yaptırımlardan olumsuz etkilendiği belirtildi. Güvenlik Konseyi daimi üyesi Rusya’nın Kıbrıs sorununda Rum tarafına verdiği desteğe de işaret edilen kararda, Avrupa Konseyi Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılması için göreve davet edildi. 

Rum meclisinde alınan karara paralel olarak hükümetin, Kıbrıs ürünlerinin Rusya’ya ihracatına yönelik insiyatif üstlenmesi çağrısı da yapıldı. 
 
Oylamada ret oyu kullanan birinci parti konumundaki DİSİ’nin karara karşı çıkması, mecliste temsil edilen diğer 7 partinin sert tepkisine neden oldu. Başkanlık sistemiyle yönetilen Kıbrıs Rum kesiminde, bu tür meclis kararları tavsiye niteliği taşıyor. 

Sayfa Yükleniyor...