İlişkili Haberler

Reuters haber ajansı tarafından yapılan araştırmada, Donald Trump’a bağlı gökdelenlerde en az 63 kişinin emlak aldığı tespit edildi. Trump'a ait binalardan emlak alan bu 63 kişinin özelliği ise ya Rus pasaportuna sahip olmaları ya da oturma adreslerinin Rusya olması. Bu kişiler arasında Rusya'nın büyük inşaat şirketlerinden yöneticilerin, iş insanlarının ve banka sahiplerinin de olduğu açıklandı. Satın almaların yürürlükteki yasalara uygun bir şekilde yapıldığı ve Rus iş adamları ile ABD yönetimi arasında herhangi bir ilişkinin tespit edilemediği belirtildi.

Trump'tan emlak satın alan Rus elitlerin Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yakın bağı olan ailelerden olmadığı ifade edildi. Trump Organization'un Başkan Yardımcısı Alan Garten, söz konusu iddiaların Amerikan medyası tarafından şişirilmiş hikayelerden başka bir şey olmadığını söyledi.

Donald Trump başkanlık yarışı döneminde kendisinin Rusya'da yatırımının bulunmadığı söylemişti. ABD Başkanı ayrıca şirketinden emlak satın alan Rus sayısının çok az olduğunu belirtmişti. Ancak emlak kayıtlarına göre Trump'ın Florida'da bulunan 2044 parça emlağının 703'ünün sahibi belli değil. Bu yapılar üçüncü şirketler aracılığıyla satın alınmış durumda.