Şam'da onbinler yürüdü

Bir aydan daha fazla devam eden gösterilerin en büyüğü bugün başkentte düzenledi. 10 binden fazla kişi Dera’daki muhaliflere dayanışmalarını gösterdi.

29.04.2011 - 14:14

Şam'da onbinler yürüdü

Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan kanlı olaylar ve hafta başında Suriye tanklarının Dera’ya girmesinden sonra bugün de ülke genelinde büyük gösteriler yapıldı. 

BAŞKENT DE AYAKTA
Eylemlerin merkezi başkent Şam’dı. Bir aydan daha fazla devam eden gösterilerin en büyüğü bugün başkentte düzenledi. 10 binden fazla kişi Dera’daki muhaliflere dayanışmalarını gösterdi. Güvenlik güçleri eylemcilere göz yaşartıcı gazlarla müdahale etti. Kentin Sekba banliyösünde de binlerce kişi hükümet aleyhtarı sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Eylemlerin bir başka merkezi de yine güneydeki Dera kentiydi. Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı askerlerin havaya ateş açtığını ve evlerinden çıkmaları durumunda halkı öldürmekle tehdit ettiklerini söyledi. Bir başka görgü tanığı da çevre köy ve kasabalardan binlerce kişinin Dera’ya doğru yola çıktı. Gelen haberlere göre Suriye güvenlik güçleri kente girmeye çalışanlara ateş açtı. Olayda onlarca kişinin yaralandığı, yaralıların çevredeki araçlarla hastanelere kaldırıldığı belirtiliyor.

AFP de insan hakları eylemcilerinin açıklamasına dayanarak, Dera kentinde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 7 kişinin öldüğünü duyurdu.

4 ASKER ÖLDÜRÜLDÜ
Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, "silahlı terörist bir grubun" Dera kentinde 4 askeri öldürdüğünü, 2 askeri de kaçırdığını duyurdu.Ülkenin Kürt bölgelerinde de Deralılarla dayanışma gösterileri düzenleniyor. Gösterilere binlerce kişinin katıldığı bildirildi.BANYAS-HUMUS-LAZKİYE
Suriyeli bir insan hakları örgütü de binlerce Suriyelinin sahil kasabası Banyas'ın sokaklarını doldurduğunu duyurdu. Örgüt, gösteriye katılanların hükümet karşıtı sloganlar attığını kaydetti.

Ülkenin orta kesimlerindeki Humus kentinde de gösteriler başladığı belirtiliyor. Bir görgü tanığı da, Lazkiye'de güvenlik güçlerinin gösteride ateş açtıklarını, en az 5 kişinin yaralandığını söyledi. Görgü tanığı, yaklaşık bin kişinin hükümet karşıtı gösteri yaptığı Lazkiye'de sivil güvenlik görevlilerince otomatik silahlarla ateş açıldığını anlattı

MÜSLÜMAN KARDEŞLERDEN ÇAĞRI
Müslüman Kardeşler örgütü, Suriyelileri sokaklara dökülmeye ve kuşatma altındaki Dera kentinin yardımına gitmeye çağırdı. Bir aydan fazladır devam eden eylemlerde Müslüman Kardeşler’den ilk kez böylesi bir çağrı geldi.

Örgütün sürgündeki liderliği tarafından yapılan açıklamada, "Rejimin hemşerilerinizi kuşatmasına izin vermeyin. Özgürlük ve haysiyetiniz içi hep bir ağızdan bağırın. Tiranın sizi köleleştirmesine izin vermeyin" denildi.

Müslüman Kardeşler, Suriye yönetiminin isyanın arkasında İslamcı militanların bulunduğu suçlamalarının siyasi özgürlük taleplerini zayıflatmayı amaçladığını da belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...