Seçimlerde Putin’in partisi kan kaybetti

Rusya sandık başına gitti ve Başbakan Vladimir Putin'in partisi Birleşik Rusya, ciddi oy kaybına uğradı. Parti 2007 yılında yüzde 64'teyken son seçimden yüzde 50 ile çıktı.

05.12.2011 - 09:48

Seçimlerde Putin’in partisi kan kaybetti

Rusya halkı, parlamentonun alt kanadı olan Duma'nın 450 sandalyesinin yeni sahiplerini belirlemek için sandık başına gitti.

Toplam 107 milyon seçmenin oy kullanma işlemi için sandığa çağırıldığı seçimler, toplam 9 dokuz zaman diliminde gerçekleşti.

Parlamentoda 315 sandalyesi bulunan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in partisi Birleşik Rusya, ciddi oy kaybına uğradı.

2007 yılında gerçekleşen parlamento seçimlerinde yüzde 64 oy alan parti, hedef olarak en az yüzde 60'i belirlemişti. Ancak hedef tutmadı ve oran yüzde 50'de kaldı.

PUTİN SONUÇTAN MEMNUN
Başbakan Vladimir Putin, oy kaybına rağmen sonuçlardan memnun olduğunu dile getirdi. Putin, “bu sonuçla ülkenin güçlü bir şekilde gelişmesini güvence altına alabiliriz. bu sonucun ortaya çıkmasına vesile olan herkese teşekkürler” açıklamasını yaptı.

4 yıl önce Putin'in yerine başkanlık koltuğuna oturan Dimitri Medvedev, seçimlerin bir demokrasi göstergesi olduğunu savundu.

Uluslararası gözlemciler Sovyetler Birliği’nin tıkılmasının ardından yapılan altıncı parlamento seçimlerinin özgür ve adil bir ortamda gerçekleşmediği görüşünü savundu.

2012 yılının mart ayındaki başkanlık seçimlerinde Vladimir Putin tekrar aday olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...