'Sıfır Noktası imamı' FBI'a yardım etmiş

FBI, 11 Eylül saldırılarında yıkılan kulelerin bulunduğu bölgede inşası planlanan caminin fikir babası Abdülrauf'dan, "iç güvenlik" tedbirlerine tepki gösteren Müslümanları sakinleştirmek için 2003'te yardım istemiş.

Haberler 18.08.2010 - 17:17

'Sıfır Noktası imamı' FBI'a yardım etmiş

Huffington Post sitesinin haberine göre, "iç güvenlik" gerekçesiyle alınan kimi önlemlerin Arap asıllı ve Müslüman Amerikalılarda yol açtığı tepkileri dindirmek için FBI tarafından Mart 2003'te New York'ta bir forum düzenlendi. "Temiz" bir isim arayışına giren FBI, konuşmacı olarak İmam Faysal Abdülrauf'ta karar kıldı.  

Sitenin haberine göre forumda "İslami aşırılık Müslümanların çoğunluğu için bir tezattır" görüşünü dile getiren İmam Abdülrauf, aşırılığın İslam'la temel bir çelişki olduğunu belirtti. 

Abdülrauf günümüzde ise Amerikan toplumunda tartışmalara yol açan bir önerinin merkezinde yer alıyor. 11 Eylül'de yıkılan İkiz Kuleler'e çok yakın bir yerde inşa edilmesi planlanan ve halk arasında "Sıfır Noktası Camii" olarak bilinen kompleksin fikir babası; Faysal Abdülrauf. 

Cordoba Evi adlı projenin mimarı olan imam, kimi muhafazakarlar tarafından radikal ve militan bir Müslüman olarak resmediliyor. Pek çok Cumhuriyetçi politikacı projeye karşı çıkıyor. Bugüne kadar halkın bir kısmının da tepkisini protesto gösterileriyle ifade ettiği Cordoba Evi ya da "Sıfır Noktası Camii"; 100 milyon dolara mal olması planlanan, 13 katlı, içinde 500 kişilik bir toplantı salonu ile bir de yüzme havuzu bulunacak bir kompleks.   

Abdülrauf'a yönelik "radikal İslamcı" eleştirileri, İmam'ı tanıyanlarca kesin bir dille reddediliyor. Bu kişiler İmam'ın radikal İslam'a ve terörizme karşı olduğunu, ılımlı ve hoşgörülü bir İslam'ı savunduğunu vurguluyor. 

Sayfa Yükleniyor...