Şili'de ölü sayısı 723'e çıktı

Şili'de 8,8 büyüklüğündeki depremin ardından ölü sayısı 723'e çıktı. Dün yağmalamaların görüldüüğ ülkede, halkın silahlanmaya da başlaması güvenlik endişelerini tırmandırdı.

01.03.2010 - 09:50

Şili'de ölü sayısı 723'e çıktı

8,8 büyüklüğündeki depremle sarsılan Şili'de, hayatını kaybedenlerin sayısı 723'e ulaştı.


Ancak ülkede uzun kayıplar listesi olduğu için, hayatını kaybedenlerin sayısının artmasından endişe ediliyor.

Ülkede gıda ve barınma sorunu başgösterdi. Dün başlayan yağmalamalar bugün de sürüyor. Ayrıca halkın kendini korumak için silahlanması, güvenliğe dair endişelerin artmasına yol açıyor.

Depremin en etkili olduğu şehirlerden Concepcion'da 7 bin asker konuşlandırıldı.

PLANLAMA HAYAT KURTARDI
Şili'de 22 Mayıs 1960'da aynı bölgede 9.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş, 1655 kişi ölmüş, 2 milyon kişi evsiz kalmıştı. Bu depremin ardından ülkede felaketlere karşı dayanıklı bir planlama ve şehirleşmeye gidilmesi, 8,8 büyüklüğündeki depremde bilançonun artmasını engelledi.

Bilim adamları ve mühendisler, hayatını kaybedenlerin sayısının ve ülkede oluşan zararın 8,8 büyüklüğündeki bir depreme oranla az olduğunu belirtiyor.

Ayrıca felaket karşısında müdahale edecek kurumların da verimli bir şekilde çalışıyor olması, Şili'nin bu felaketi uluslararası yardıma bağlı olmadan atlatabilmesinin önünü açtı.

BAZI YARDIM TEKLİFLERİNİ KABUL EDEBİLİRİZ
Devlet Başkanı, Şili'nin, diğer ülkelerden yapılan bazı yardım tekliflerini kabul edebileceğini de belirterek, ülkenin, kurtarma ekiplerinin yanı sıra sahra hastanelerine, geçici köprülere, su temizleme tesislerine ve hasar tespit uzmanlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

DONANMAMIZ HATA YAPTI
Bu arada, Şili Savunma Bakanı Francisco Vidal, donanmanın depremin hemen ardından tsunami uyarısında bulunmayarak hata yaptığını da açıkladı.

Bakan, geç kalınmasına rağmen sonuçta uyarı sisteminin etkin hale getirildiğini ve bunun da yüzler hatta binlerce insanın hayatını kurtardığını kaydetti ve ''Halk uyarılabildi ve tepelere doğru yöneldi'' diye konuştu.

Şili'de meydana gelen depremler ve kayıp sayıları. Şili'de meydana gelen depremler ve kayıp sayıları.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...