Sonunda gizli arşivlere girebilecek

Dünyanın en çok satan yazarlarından olan ve kitapları ile Vatikan'ı kızdıran Dan Brown, sonunda Papalığın gizli arşivlerine girebilecek.

NTV Haber 28.05.2010 - 11:58

Sonunda gizli arşivlere girebilecek

Vatikan, kitapları tüm dünyada satış rekorları kıran Dan Brown'un romanlarında geçen efsaneleri yıkmak için yüzlerce yıllık "gizli arşivlerini" açtı. Arşivde Papalığın Michelangelo'dan Kraliçe 1. Elizabeth'e, Mozart'tan Adolf Hitler'e kadar birçok ünlü isimle yazışmaları da yer alıyor.

Dan Brown'un romanlarında geçen, Hz. İsa'nın Magdalalı Meryem'le evlendiği ve ondan olan çocuğuyla soyunun bugüne kadar geldiği iddiası, tarikat ve entrika iddiaları, Vatikan'ı öfkelendirmişti.

Vatikan, Dan Brown efsanesini kırmak için şu ana kadar sadace akademisyen ve tarihçilerin sınırlı kullanımına izin verilen gizli arşivlerini kamuya açtı.

Vatikan arşivlerinin, Dan Brown'un Melekler ve Şeytanlar kitabında tasvir edilen kurşun geçirmez camlarla çevrili, üstün teknolojiyle donatılmış arşivle ilgisi olmadığı da belirtiliyor.

Dan Brown Dan Brown

Eski teknolojinin kullanıldığı arşivde, yüzlerce yıl öncesine ait milyonlarca katalog, parşömen ciltli defterlere kayıtlı tutuluyor.

EN ESKİ BELGE 8. YÜZYILDAN
Arşivdeki en eski belgenin tarihi 8. yüzyıla dayanıyor.

Yer altında tutulan arşivde çok sayıda önemli yazışma da bulunuyor. Döneminin en önde gelen figürleri Michelangelo, Kraliçe 1. Elizabeth, Mozart, Voltaire ve Adolf Hitler ile yazışmalar var.

Tapınak Şövalyeleri'ne ilişkin kayıtların yanı sıra, İngiltere Kralı 4. Henry'nin Katolik kilisesinden ayrılıp Anglikan kilisesini kurmasıyla sonuçlanan sürece ilişkin yazışmalar da arşivde dikkat çeken belgeler arasında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...