Stoltenberg'den S-400 açıklaması: Çözüm bulunmaması ne ABD ne Türkiye ne de NATO için iyi olur

NTV’ye konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, S-400 konusunun Türkiye’nin kararı olduğunu belirterek, “Çözüm bulunmaması ne ABD ne Türkiye ne de NATO için iyi olur” dedi.

NTV Haber 06.05.2019 - 18:21 | Son Güncelleme : 06.05.2019 - 18:38

Stoltenberg'den S-400 açıklaması: Çözüm bulunmaması ne ABD ne Türkiye ne de NATO için iyi olur

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kuzey Atlantik Konseyi "Akdeniz Diyaloğu'nun" 25'inci toplantısı için Ankara'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Stoltenberg, NTV’den Deniz Kilislioğlu’nun sorularını yanıtladı. 

Ankara'daki temaslarıyla ilgili bilgi veren Stoltenberg, "Toplantıya ev sahipliği için Türkiye'ye minnettarız. Ortadoğu'daki istikrarsızlığı ve terörü konuştuk" dedi. 

"PATRIOT VE AWACS'LARLA GÜVENLİK GARANTİSİ VERİLİYOR"

Stoltenberg, Türkiye'nin sınır güvenliği konusunda ise "Patriot ve AWACS'larla güvenlik garantisi veriliyor" ifadelerini kullandı. 

"S-400 KONUSU TÜRKİYE'NİN KARARI"

ABD ve Türkiye arasında yaşanan S-400 gerilimine de değinen Stoltenberg, S-400 konusunun Türkiye'nin kararı olduğunu ifade etti.

"NATO'DA FARKLI SİSTEMLER ÇALIŞAMAZ"

NATO Genel Sekreteri, şu ifadeleri kullandı: 

Bugün Erdoğan, birkaç hafta önce Trump ile görüştüm. Türkiye'nin pozisyonu açık ama endişemi ilettim.  NATO'da farklı sistemlerin çalışamayacağını söyledik. ABD'nin Patriot için Türkiye ile diyaloğu memnuniyet verici.  NATO olarak çözüm bulunması için çabaları destekliyoruz. Çözüm bulunmaması ne ABD ne Türkiye ne de NATO için iyi olur."

Jens Stoltenberg, Hatay'ı da ziyaret ederek mülteci sorunuyla ilgili verilen mücadeleyi yerinde göreceklerini de sözlerine ekledi. 

Sayfa Yükleniyor...