Sudan'da iç savaş yeniden alevlenebilir

Uluslararası yardım örgütleri, Sudan'da iç savaşın yeniden alevlenebileceği uyarısında bulundu.

07.01.2010 - 13:26

Sudan'da iç savaş yeniden alevlenebilir

Uluslararası yardım kuruluşları, dünyanın harekete geçmemesi durumunda Sudan'daki iç savaşın yeniden alevlenmesi riskinin bulunduğu, böyle bir durumun da bölgenin tamamının istikrarını tehdit edeceği uyarısı yaptı.

10 örgüt adına hazırlanan raporda, ülkenin kuzeyi ve güneyi arasında beş yıl önce imzalanan barış anlaşmasının artan şiddet, yoksulluk ve siyasi gerilim nedeniyle çökme riski taşıdığı vurgulandı.

Rapor, riskli konu başlıklarını ise ''Sudan'ın petrol kaynaklarına ilişkin anlaşmazlıklar, Nisan ayındaki seçimler ve gelecek yıl güneyin bağımsızlığı için yapılacak referanduma ilişkin uzlaşmazlıklar'' olarak sıralıyor.

Raporu hazırlayan uzmanlardan, yardım kuruluşu Oxfam'ın yetkilisi Maya Mailer, şiddet artışını ayrıntılandırırken özellikle güneydeki çatışmalara dikkat çekti. Zengin petrol yataklarına sahip ülkenin güneyinin bağımsızlığının oylanacağı referandum, 2011'de yapılacak.

"Son bir yılda, 2 bin 500 kişi öldürüldü, 3 bin 500 kişi de evlerinden ayrılmak zorunda kaldı'' diyen Oxfam yetkilisi, köylerdeki vahşi saldırılarda özellikle kadın, çocuk ve yaşlıların hedef alındıklarını kaydetti.

Siyasetçilerin duyarsızlıklarından da kaygılı olan Mailer, ''Bir barış anlaşmasına varılabilmesini sağlamak için çok büyük boyutlarda diplomatik ve mali kaynak harcandı, ancak imzalanmasından sonra dikkatler dağıldı ve anlaşmanın uygulanmasında geri kalındı. Seçimlerin geçen yıl yapılması gerekiyordu, şimdi siyasi liderlerin anlaşmaya destek vermelerini ve özen göstermelerini istiyoruz'' dedi.

Beş yıl önce imzalanan barış anlaşması, 1,5 milyon kişinin hayatını kaybettiği 22 yıllık iç savaşı sona erdirmişti.

KABİLELER ARASI ÇATIŞMADA 139 ÖLÜ
Öte yandan bugün gelen bir haber bölgede şiddetin yine tırmandığını gösteriyor. Sudan'ın güneyindeki Warrap eyaletinin vali yardımcısı Sabino Makana, Nuer savaşçılarının rakip Dinka kabilesine düzenlediği saldırıda 139 kişiyi öldürdüğünü, 54 kişiyi de yaraladığını söyledi.

Makana, Nuer kabilesinden kaç kişinin öldüğünün ise bilinmediğini ifade etti.

Nuer kabilesi, cumartesi günü Tonj bölgesinde Dinka kabilesinin sığır çobanlarına saldırdıktan sonra 5 bin hayvana el koyup kaçırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...