Sudan'da kaçırılan yardım görevlileri serbest

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Sudan Devlet Başkanı El Beşir hakkındaki tutuklama kararının hemen ardından kaçırılan yardım görevlilerinin serbest bırakıldığı açıklandı.

Anadolu Ajansı 14.03.2009 - 20:36

Sudan hükümeti, Darfur bölgesinde üç gün önce kaçırılan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü çalışanlarının serbest bırakıldığını ve durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Ali Yusuf Ahmed, 4 MSF çalışanının serbest bırakıldığını doğruladı.

Ahmed, 3 yardım görevlisinin öğle saatlerinde, içlerindeki bir Sudan vatandaşının ise onlardan biraz daha önce serbest bırakıldığını belirterek, yardım görevlilerinin hala Darfur'da olduğunu ancak başkent Hartum'a nakledileceklerini bildirdi. Dışişleri yetkilisi başka bilgi vermedi.

Aynı yetkili sabah saatlerinde, MSF çalışanlarının serbest bırakıldığı yönündeki dünkü açıklamaları doğrulamamış, salıverilmeleri için çalışmaların sürdüğünü kaydetmişti.

MSF, kaçırılan çalışanlarının bir Kanadalı hemşire, bir İtalyan doktor, bir Fransız koordinatör ve bir Sudanlı olduğunu bildirmişti.

Yardım görevlileri, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında Darfur'da insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekten tutuklama emri çıkarmasının ardından Sudan'da gerilimin arttığı bir sırada kaçırıldı.

Sudan, UCM'nin kararının ardından ülkenin kuzeyinde görev yapan 13 insani yardım örgütünü mahkemeye bilgi vermekle suçlayarak sınır dışı etmişti. Yardım kuruluşları ise bu suçlamayı reddetmişti. MSF'nin Hollanda ve Fransa kanadının bölgeyi terk etmesi istenmiş ancak örgütün merkezi Belçika'da olan kanadının çalışanları sınırdışı edilmemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...