Suriye İnsan Hakları Örgütleri ülkede son haftalarda yüzlerce askerin taraf değiştirerek muhaliflerin safına geçtiğini açıkladı. Ülkede altı aydır süren yönetim karşıtı gösterileri bastırmaya çalışan ordunun yeni hedefinde ise muhaliflerin safına geçen askerlerin olduğu bildirildi.

Suriye ordusu tank ve helikopter desteği ile bu askerlere karşı Humus yakınlarındaki yerleşim birimleri ile İdlib'te geniş çaplı operasyonlara girişti. Taraf değiştiren askerlerden bazıları öldürülürken bazıları da etkisiz hale getirildi.

MUHALİFLER: OPERASYONLARDA 13 KİŞİ ÖLDÜ
Ülkenin birçok kentinde dün gece düzenlenen operasyonlarda, güvenlik güçlerinin açtığı ateşte 13 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin de yaralandığını belirten Suriyeli muhalifler, düzenlenen operasyonlarda çok sayıda kişinin tutuklandığını da ifade etti.

BAZI KOMUTANLAR GÖREVDEN ALINDI
Şiddetli çatışmaların yaşandığı Rastan kentinde de can kaybı yaşandığı ve muhalif askerlerden tutuklananların olduğu belirtildi. Arap basını, bu gelişmeler ışığında ordudaki bazı komutanların da görevden alındığını bildirdi.

Alevi azınlığın kontrolündeki orduda görev yapan Sünni askerlerin büyük bölümü Humus ve İdlib kentinde operasyonlar düzenledi.

Son haftalarda yönetim karşıtı gösterilerin merkezi haline gelen bu iki kent, aynı zamanda Şam rejimine karşı başlayan silahlı direnişin merkezi durumunda.