Suriye'de bir günlük yas ilan edildi

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Şam'da İman Camisi'ne düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Ramazan el-Buti'nin ölümü dolayısıyla taziye mesajı yayınladı.

Anadolu Ajansı 22.03.2013 - 05:18

Suriye'de bir günlük yas ilan edildi

Esad mesajında, ''Allame Doktor Ramazan el-Buti'nin şehadeti dolayısıyla  kendime, ailesine, saldırıda ölenlerin ailelerine ve Suriye halkına başsağlığı diliyorum. Hakikatin sesi ve gerçek bir adam olan Buti, mihrap ve minber arasında insanlara gerçek dini anlatırken şehit oldu'' ifadesine yer verdi.

Taziye mesajına Kur'an'ı Kerim'den, ''Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın'' ayeti ve Hz. Muhammed'in oğlu İbrahim'i kaybettiğinde söylediği, ''Göz yaşarıyor, kalp ki hüzünleniyor. Ayrılığın bizi mahzun kıldı'' hadisiyle başlayan Esed, şunları kaydetti:

''Emevi Camisi'nin minberi ve İslam ümmeti seni özleyecek. Çünkü sen İslam'ın gerçek mesajını taşıdın. İslam'ın özü ve nuru ile dolu kelimelerin, karanlık, mutaassıp ve tekfirci düşüncelere karşı en uygun örneklerdi. Seni Bilad-ı Şam'dan doğan iman nurunu söndürebilecekleri düşüncesiyle öldürdüler. Tekfircilerin karanlıklarını sona erdirene, ülkemizi onlardan temizleyene kadar senin düşüncelerini takip edeceğiz.''

Başbakanlıktan yapılan açıklamada da Devlet Başkanı Esad'in talimatları doğrultusunda yarın ülkede Ramazan el-Buti'nin ölümü dolayısıyla genel yas ilan edildiği belirtildi.

Şam'da İman Camisi'ne dün akşam düzenlenen bombalı saldırıda, tanınmış alim Ramazan el-Buti ile onlarca kişi ölmüş, Suriye yönetimi saldırıdan muhalifleri sorumlu tutarken, muhalifler saldırıyı kınayıp rejimi suçlamıştı.

Saldırının ardından cami bu hale geldi. Saldırının ardından cami bu hale geldi.

RAMAZAN EL-BUTİ KİMDİR?
Muhammed Said Ramazan el-Buti, 1929'da Şırnak'ın Cizre ilçesinde Kürt bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1933'te ailesi ile Suriye'ye göç etti. Mısır Ezher Üniversitesi'nde İslam Hukuku alanında doktora yaptı.

Şam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliği, bölüm başkanlığı ve dekan görevlerinde bulundu. Akaid'de Eş'ari düşüncesinin takipçisi olan Buti, İslam düşüncesi alanlarında 60'a yakın kitap yazdı.

İslam dünyasında Fıkh'u s-Siyre kitabıyla tanınan Buti, son yıllarda akademik hayatı bırakarak, Şam'daki Emevi Camisi'nde cuma hutbeleri verdi.

Buti, 1982'deki Hama olaylarında sergilediği Hafız Esed'e yakın tutumu Nedeniyle eleştirildi. Esed'in cenaze namazını da kıldıran Buti, ülkede başlayan olaylar sonrası rejim yanlısı tutumunu değiştirmedi.

Şam Alimleri Birliği Başkanı da olan Buti, patlamanın yaşandığı İman Camisi'nde pazartesi ve perşembe günleri hadis ve tefsir okumaları yapıyordu.

Ramazan el-Buti, muhaliflere karşı cihadın farz-ı ayn olduğu yönünde fetva vermiş, tüm İslam alemini Suriye rejimi ve ordusunun yanında olmaya çağırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...