'Suriye'de Kürt bölgesinden kaygılıyız'

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, Suriye'de kurulmaya çalışılan bağımsız Kürt bölgesine dair kaygılarını dile getirdi. Psaki, "Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız" dedi.

14.11.2013 - 10:54

'Suriye'de Kürt bölgesinden kaygılıyız'

"Suriye'de bağımsız bir Kürt bölgesi ilan etme çabalarına dair haberlerden kaygı duyduklarını" belirten ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, "Politikamız daima Suriye'nin birliğini ve toprak bütünlüğünü, birleşik bir Suriye'yi destekleme yönünde oldu" şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Psaki, Kürt Ulusal Konseyi'nin Suriye Ulusal Koalisyonu'na katılmasını olumlu bir işaret olarak gördüklerini de söyledi.

Psaki konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: "Suriye'de bağımsız bir Kürt bölgesi ilan etme çabalarına dair haberlerden elbette kaygı duymaktayız. Özel bir Kürt bölgesi oluşturmak, Suriye'nin bu bölgesindeki birçok topluluğu kapsayacak ve dolayısıyla daha geniş bir kararın parçası olmalı. Ancak bizim görüşümüz, Suriye'nin birleşik olması gerektiği yönünde. Görüşümüz sürekli bu yönde oldu. Ve tekrar etmem gerekirse, Kürt Ulusal Konseyi'nin Suriye Ulusal Koalisyonu'na katılması ve Cenevre'ye gelme sözü vermeleri, son 24 saatin olumlu bir işaretiydi."

BIDEN'DAN BARZANİ'YE TELEFON
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden ve Barzani'nin görüşmede, "Irak'ın güvenlik meseleleri ve terör ağlarını tecrit etmek için Erbil ile Bağdat arasında yakın koordinasyon ihtiyacı" üzerinde konuştukları belirtildi.

Beyaz Saray açıklamasında, Biden ve Barzani'nin, Irak'ın Türkiye de dahil olmak üzere komşularıyla ilişkiler inşa etmede sağladığı önemli ilerlemeleri de ele aldığı vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...