İlişkili Haberler

5 yıldır çatışmaların sürdüğü Suriye'de ateşkes anlaşması uygulanmaya başlandı. 2 haftalık ateşkes gece yarısı itibarıyla uygulamaya girdi. 

Akçakale'nin karşısındaki Tel Abyad'tansa çatışma haberleri geliyor. IŞİD'in Tel Abyat'ı ele geçiren PYD güçlerine saldırı başlattığı belirtiliyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, "Suriye'de gece yarısından itibaren, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle birlikte ilk dakikalarda ihlaller olsa da sonrasında Şam ve Daria'da çatışmaların durduğuna yönelik raporlar aldık" açıklamasında bulundu.

OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

BM Güvenlik Konseyi, Rusya ve ABD'nin girişimleri sonucu Suriye'de çatışmaların durmasını içeren karar tasarısını oybirliği ile kabul etti. 

Kararda, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun çatışmaların durması konusunda anlaşmaya vardıkları vurgulanarak, Suriye rejimi ve müttefikleri ile Suriye silahlı muhalefetinin, çatışmaların durması kararına uyacaklarını ABD ve Rusya'ya ilettikleri belirtildi.

Karara göre Suriye'de çatışmalar sona erdirilecek, 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uygulanacak.

Suriye'de insani yardım konvoylarının en kısa yoldan biran önce ihtiyaç içindeki halka ulaştırılmasının temin edilmesi talep edilen kararda, 2254 sayılı kararda kabul edildiği üzere ülkede siyasi geçiş sürecinin başlatılması ve Suriye'nin geleceğine halkın karar vermesi isteniyor.

Karar metninde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan, bu kararın uygulamasına ilişkin 15 gün içinde Konsey'e rapor sunması istendi.