Suriyeli muhalifler 'Kürtler'i kaybetti

İstanbul'da yapılan Suriyeli muhaliflerin toplantısındaki görüş ayrılıkları Türkiye'nin devreye girmesiyle kısmen aşılabildi. Suriyeli Kürtler ise talepleri karşılanmadığı gerekçesiyle uzlaşmaya katılmadı.

28.03.2012 - 15:24

Suriyeli muhalifler 'Kürtler'i kaybetti

Ankara'nın baskısıyla Suriye Ulusal Konseyi, diğer muhaliflerin taleplerini karşılamak için yeniden yapılanmaya gidecek. Ancak bu uzlaşmaya taleplerini karşılanmdığı gerekçesiyle Suriyeli Kürtler katılmadı.

İstanbul'daki Suriyeli muhaliflerin toplantısında farklı siyasi gruplar arasındaki görüş ayrılıkları bir kez daha su yüzeyine çıktı.

Suriye Ulusal Konseyi'nin yönetim biçimi ve Müslüman Kardeşler'in ağırlıklı olan nüfuzu, bazı muhaliflerin tepkisini çekti.

Konsey Başkanı Burhan Galyun'un birlik çağrısı yapan eylem planını açıklamasından hemen sonra önde gelen muhalif isimlerden Heytem el Maler toplantıyı terketti.

Suriye Ulusal Konseyi'ni Baas Partisi'ne benzeten Maler'in gerekçesi kendi görüşlerinin dikkate alınmamasıydı. Maler'i Esad sonrası dönemde sahip olacakları haklara değinilmemesine kızan Kürtler izledi.

TÜRKİYE DEVREYE GİRDİ
Toplantının başarısız olma ihtimali üzerine evsahibi Türkiye devreye girdi. Katılımcıların ifadelerine göre, Ankara reform taleplerini kabul edilmesi ve konseyin yönetimindeki bazı isimleri değiştirmesi için Suriye Ulusal Konseyi liderlerine baskı yaptı.

Kürtler dışındaki Suriyeli muhalifler, Türkiye'nin verdiği güvencelerin ardından uzlaşmaya varabildi. Bu gruplar, Esad iktidardan ayrıldıktan sonra, intikam gözetmeden ve uzlaşma arayışı içinde demokratik bir devlet kurulması ilkeleri üzerinde anlaştı.

'YENİ SURİYE ÖZGÜR BİR DEVLET OLACAK'
Suriye Ulusal Konseyi Üyesi Semir Neşşar, yeni Suriye'nin özgür bir devlet, tüm vatandaşların eşit hak ve görevlere haiz olacağını, vatandaşlar arasında herhangi bir ayrım yapılmayacağını belirterek, hazırlanacak anayasada kadın-erkek eşitliğine geniş yer verileceğini, din, dil, ırk, soy ve renk bakımından herhangi bir ayrım yapılmasının mümkün olmayacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...