"Suriye'ye asker göndermek önceliğimiz değil"

ABD Başkanı Barack Obama, askerleri doğrudan tehditle karşılaşmadan, Suriye'ye asker göndermelerinin öncelikleri arasında olmadığını söyledi. Obama, dini, eylemleri ve söylemlerinde kullanan örgütlerin Müslümanları temsil etmediğini vurguladı.

NTV Haber 30.09.2016 - 03:50

"Suriye'ye asker göndermek önceliğimiz değil"

ABD Başkanı Barack Obama, katıldığı bir televizyon programında Amerikan Dış Politikası ve güvenlik öncelikleriyle ilgili soruları yanıtladı.

Obama, Suriye'deki krizi değerlendirirken, Suriye'ye asker göndermelerinin öncelikleri olmadığını belirtti. ABD Başkanı, "Dünyanın pek çok yerinde bizim güvenliğimize doğrudan dokunmayacak meydan okumalar olacak. Bu durumlarda bizim ilgili ülkelere yardım etmemiz lazım ancak daha fazla asker göndermek bizim cevabımız olmayacaktır." dedi.

Obama, Suriye'de sorunun, Esad rejimini Rusya ve İran'ın desteklemesi olduğuna işaret etti. Barack Obama, "Onlar bizi doğrudan tehdit etmediği sürece yapacağımız müdahale uluslararası hukukun ihlali ve bir işgal gibi gözükürdü. Rusya ve İran'ın da dahil olduğu bir ortamda bu durum sürdürülemezdi" ifadesini kullandı.

Terörle mücadele ile ilgili söylemlerinde "İslami terörizm" kavramını neden hiç kullanmadığı sorulan ABD Başkanı Obama, bunların "uydurulmuş" kavramlar olduğuna dikkati çekti.

DAİŞ ve El-Kaide gibi terör örgütlerinin İslam'ı kendi amaçları için manipüle ettiğini söyleyen Obama, "Bunlar çocukları, Müslümanları öldüren ve kadınları seks kölesi yapan insanlar. Onların yaptığı şeyleri meşrulaştırabilecek hiçbir dini gerekçe olamaz." dedi.

Sayfa Yükleniyor...