Suudi Arabistan'a sert tepki

Suudi Arabistan'da aralarında Şii bir din adamının da olduğu 47 kişi idam edildi. Şii din adamı en-Nemr'in idamına başta iran olmak üzere bazı bölge ülkelerinden sert tepki var. İran, "Suudi Arabistan ağır bir bedel ödeyecek" dedi.

NTV Haber 02.01.2016 - 20:36

suudi2.jpg

Suudi Arabistan'da aralarında bir Şii din adamının da bulunduğu 47 kişinin idam edilmesi bölgede gerilimi artırdı. İran, Şii din adamı Bakır en-Nemr'in idam edilmesine en sert tepki gösteren ülke oldu.

İran Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın bunun için ağır bir bedel ödeyeceğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Suudi Arabistan'ın teröristleri desteklediği de iddia edildi. Sadece İran değil, idama Irak, Lübnan, Yemen'den de tepkiler geldi.

Irak'taki Şii milletvekilleri, en-Nemr'in idamının tüm bölgeyi ateşe vereceğini belirtti. Yemen ve Lübnan'daki Şii liderler de Suudi Arabistan'a tepki gösterdi. Bahreyn'de de en-Nemr'in idamını protesto etmek için onlarca kişi sokaklara döküldü. Polis, kalabalığı dağıtmak için göz yaşartırıcı gaz kullandı.

Suudi Arabistan'ın tanınmış Şii din adamlarından en-Nemr'in, 2011 yılında Bahreyn'deki gösterilerle eş zamanlı katif kentinde düzenlenen rejim karşıtı protestolara öncülük ettiği belirtiliyor. Taraftarları Şii din adamının sadece barışçıl gösterilere destek verdiğini söylüyor.

Nemr, 2012'de "Protestoları teşvik etmek, fitne çıkarmak, güvenlik güçlerine direnmek, ateş açmaya çalışmak" gibi suçlamalarla tutuklanmıştı.

İdam edilenler arasında 1 Çad ve 1 Mısır vatandaşı bulunuyor geri kalanı ise Suudi Arabistanlı.

İdam edilenlere yöneltilen suçlamalar ise kamu ve özel kurumlara karşı terör eylemleri düzenlemek, masum insanları terör eylemleri sonucunda öldürmek, terör örgütlerine üye olmak.

Suudi Arabistan cezalarda etnik ayrımcılığı reddediyor ve İran'ı kışkırtıcılıkla suçluyor.

Suudi Arabistan geçen yıl 150'den fazla kişiyi idam etmişti.

Bu, insan hakları örgütlerine göre son 20 yılın en yüksek rakamı.

Sayfa Yükleniyor...