Tarihin akışı 70 yıl önce bugün değişti

1 Eylül 1939... 70 yıl önce bugün Nazi Almanyası'nın Polonya'ya saldırması, tarihin en büyük savaşının başlamasına neden oldu.

Tarihin akışı 70 yıl önce bugün değişti

Eski Polonya Dışişleri Bakanı Vladislav Bartoszevski, Alman saldırısını ”Birdenbire 'stuka' adı verilen Alman bombardıman uçakları geldi: bombalar, makineli tüfekler, ölüler... ve sonra gittiler” sözleriyle anımsıyor.

1 Eylül 1939'da Cuma günü, saat 04.30 civarında ”stuka” adı verilen Alman pike uçakları Polonya’da küçük bir kent olan Wielun’a saldırdı. İki ülke arasında savaş henüz ilân edilmemişti.

Kimse böyle bir saldırının düzenlenmesini beklemiyordu. Wielun, askerî birliklerin bulunmadığı, stratejik açıdan önemi olmayan küçük bir kentti.

Kısa bir süre içinde şehrin merkezi yıkıntı ve küller içinde kaldı.

HİTLER'İN YALANI
Saat 04.45’te Schleswig-Holstein adını taşıyan Alman savaş gemisi, Polonya’nın Danzig kenti yakınlarındaki Westerplatte yarımadasında bulunan mühimmat deposuna ateş açtı.

Polonya’ya yönelik saldırılar sürerken, dönemin Alman lideri Adolf Hitler şunları söylüyordu: "Polonya askerleri bu gece ilk kez kendi topraklarımız üzerinde bize ateş açmıştır. Saat 05.45’ten bu yana ateşe karşılık verilmektedir. Ve bu andan itibaren bombalara bombalarla misilleme yapılacaktır."

Nazi Almanyası'nın 'führeri' Hitler, Polonya'nın işgalinin haklı göstermek için türlü yalanlara başvurdu. Nazi Almanyası'nın 'führeri' Hitler, Polonya'nın işgalinin haklı göstermek için türlü yalanlara başvurdu.

SAVAŞIN BAHANESİ
Hitler’in söylediği bu yalan, savaşın başlama nedeni oldu.

Silezya Bölgesi’ndeki Gleiwitz kentinde bulunan yerel bir radyo istasyonuna saldırı düzenleyenler gerçekte Leh askerî üniforması giymiş Nazi subaylarıydı ve amaçları savaş için bahane yaratmaktı.

Yaklaşık 1,5 milyon Alman askeri Polonya sınırını geçti.

şgal altına alınan ülkede Hitler’in propaganda araçları yeni bahaneler bularak, "Polonya şiddet uygulayan bir ülkeydi. Cop, polis ve askerî güçle yönetilen bir devlet. Bu ülkedeki Almanların yaşadıkları çok korkunçtu” diyordu.

Nazi askerleri Almanya-Polonya sınırını geçiyor. Nazi askerleri Almanya-Polonya sınırını geçiyor.

ALMAN-SOVYET PAKTI
Hitler, Almanya’nın topraklarını genişletmek istiyordu. Polonya’yı hedef alan saldırıdan bir hafta önce Hitler ile Sovyetler Birliği’nin o dönemdeki lideri Stalin arasında imzalanan Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı, Hitler’e komşu ülkeyi işgal etme imkânı sunmuştu.

Zira söz konusu pakt, Polonya’nın işgal edilmesini ve Almanya ile Sovyetler Birliği arasında paylaşılmasını öngörüyordu.

Hitler, Polonya ile ilgili yeni bahaneler ortaya atıyordu: ”Eğer huzur ve barış Avrupa için gerçekten önemliyse, fesatlıkların kaynağı olan (Polonya’da) huzurun sağlanması için hazır olan Almanya ve Rusya’ya, diğer Avrupa ülkelerinin minnettar olması gerekir.”

İşgalin ilk günlerinde Varşova yanıyor. İşgalin ilk günlerinde Varşova yanıyor.

POLONYA'NIN ZOR GÜNLERİ
Hitler’in ülkesinin topraklarını genişletmek istemesinin yanısıra Polonya halkını da yok etmeyi hedeflediği kısa sürede belli oldu.

Bombaların ardından, şair, profesör, doktor, hukukçu ve öğretmenler idam edildi; Yahudiler toplu halde katledildi.

Asker sayısı ve donanımı Almanların gerisinde kalan Leh ordusu ise bu saldırılara neredeyse hiç karşı koyamadı.

Müttefik güçler Fransa ve İngiltere ise yardımda geç kaldı. Polonya’ya yönelik saldırıdan iki gün sonra, 3 Eylül 1939’da Almanya’ya savaş ilân ettiler.

Alman işgaline karşı çıkan Polonyalı direnişçiler toplu halde idam edildi. Alman işgaline karşı çıkan Polonyalı direnişçiler toplu halde idam edildi.

POLONYA'NIN İŞGALİ, SAVAŞIN BAŞLANGICI
36 gün içinde Polonya teslim olmuştu. Zaferlerini kutlayan Almanlar ve Sovyetler, ülkeyi aralarında paylaştılar.

Diplomat Hans von Herwarth, o günleri şöyle anlattı: "Bunun üzerine birlikte kadeh kaldırarak, Alman-Sovyet kardeşliği şerefine içtik ve ‘umarız yakında İngiliz ve Fransızlara da derslerini verirsiniz’ dedik.”

Bu olay, Polonya’da aralarında 3 milyon Yahudi’nin de bulunduğu 5 milyon kişinin yaşamını yitirdiği acılarla dolu beş yılın başlangıcı oldu.

Hitler için ise Polonya’nın işgali sadece bir küçük bir seferdi, büyük savaş daha yeni başlıyordu.

Hitler şöyle diyordu: "Almanya’nın zafer kazanacağından bir saniye için bile kuşku duymuyorum."

Savaşın son dönemlerine kadar Alman işgalinde kalan Polonya, II. Dünya Savaşı'ndan en çok hasar gören ülkelerden biri oldu. Savaşın son dönemlerine kadar Alman işgalinde kalan Polonya, II. Dünya Savaşı'ndan en çok hasar gören ülkelerden biri oldu.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...