Tartışılan güç: Haşdi Şabi

Irak'ta Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu için geri sayım başladı. Haşdi Şabi yani "Halk Hareketi Güçleri" ise bölgede adından en fazla bahsedilen gruplar arasında sayılıyor. Şii milislerden oluşan ve mezhepçi politikası nedeniyle eleştirilen bu grup, Kuzey Irak'ta demografiyi bozma yönündeki girişimleri ile biliniyor.

NTV Haber 08.10.2016 - 22:18

Tartışılan güç: Haşdi Şabi

Haşdi Şabi güçleri, "Hedef gözetmeksizin saldırı düzenleme ve sivillerin ölümüne neden olma" iddiaları nedeniyle yeniden gündemde. DAEŞ'in Musul'u ele geçirmesinden sonra, Şii din adamı ayetullah Ali Es-Sistani'nin "cihat" çağrısı üzerine kurulan Haşdi Şabi, İran'a yakınlığı ve sünnilere karşı mezhepçi yaklaşımıyla biliniyor.

Söz konusu oluşum, başlangıçta Musul, Tikrit ve Anbar'da DAEŞ'e karşı direniş gösteremeyen Irak güvenlik güçlerine takviye olarak kuruldu. Ancak daha sonra, Sünnilere yönelik Tikrit, Diyala ve diğer bölgelerde mezhepçi bir yaklaşım sergiledi. Özellikle Sünnilere ait ev ve iş yerlerini ateşe vermenin yanında, yağma gibi insan hakları ihlalleri ile suçlandı.

Irak'ta Felluce'yi terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonuna katılan bu oluşuma bağlı milis güçleri, bu dönemde farklı siyasi ve etnik yapıyı temsil eden gruplarla işbirliği yaptı.

En az 15 ayrı silahlı grubu ve 43 Şii aşireti tek çatı altında toplayan Haşdi Şabi kuvvetleri arasında Şii Kürt gruplarının da bulunduğu biliniyor. HaŞdi şabi ile bazı Türkmen tugaylarının DAEŞ'e karşı bazı bölgelerde ortak harekat düzenledikleri öne sürülüyor.

Son dönemde ise, oluşumun büyük bir bölümü doğrudan Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı hareket ediyor. Grubun yönetici kademesi ve komutanlarının maaşları Bağdat hükümeti tarafından ödeniyor.

Haşdi Şabi, yakın zamanda Başika Kampı ile ilgili sert bir açıklama yaparak, Türk Ordusu'na karşı savaşa hazır olduğunu açıkladı.

İran'ın da açık şekilde yardım ettiği gruba ABD de destek veriyor. Haziran ayında, Amerika'nın Bağdat Büyükelçisi Stuart Jone, bu grupla temas içerisinde olduklarını ve DAEŞ'le savaştaki katkısına "saygı duyduklarını" belirtmişti.

Haşbi Şabi'nin 300 bine yakın silahlı taraftarı olduğu tahmin ediliyor. Milis güçlerinin Musul'a yönelik operasyonda Irak ordusu ile birlikte hareket etmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...