Tayland'da "Kırmızı Gömlekliler"e hapis cezası

Tayland'da "Kırmızı Gömlekliler" hareketinin beş lideri, 2007'deki olaylar sırasında bir devlet görevlisinin evinin önünde gösteri düzenledikleri için hapse mahkum edildi.

Anadolu Ajansı 17.09.2015 - 02:55

Tayland'da "Kırmızı Gömlekliler"e hapis cezası

Mahkeme heyeti, Diktatörlüğe Karşı Demokrasi için Birleşik Cephe (UDD) liderlerinden Weerakan Musikapong, Nattawut Saikua, Wiputalaeng Wattanapumthai ve Weng Tojirakarn'ı yasa dışı gösteri düzenlemekten suçlu bularak her birine 4 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

UDD'nin önde gelen isimlerinden Nopparut Worachit de güvenlik görevlilerine direnmekten 2 yıl 8 ay hapse mahkum edildi.

Sanıklar, temyiz başvuruları sonuçlanana dek serbest bırakıldı.

Kırmızı Gömlekliler, 19 Eylül 2006'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski Başbakan Taksin Şinavatra'ya destek vermek için gösteriler düzenlemişti. Protestocular, darbeden sorumlu tuttukları Kraliyet Danışmanları Kurulu'nun Başkanı Prem Tinsulanonda'nın evinin önünde gösteri düzenlemiş, kendilerine müdahale eden güvenlik görevlilerine taş ve sopalarla karşı koymuştu.

Tayland'da ordu, 2013'ün Ekim ayında başlayan ve 28 kişinin ölümüne neden olan siyasi krizin ardından 22 Mayıs 2014'te yönetime el koymuştu. 1932 yılından bu yana 18 askeri müdahaleye tanıklık eden Tayland'daki son siyasi kriz, sürgündeki eski Başbakan Taksin Şinavatra'nın ülkeye dönebilmesine olanak tanıyan tasarının ekim sonunda parlamentonun alt kanadı tarafından kabul edilmesinin ardından başlamıştı.

Halk, ağabeyinin kuklası olmakla suçladığı Başbakan Yinglak Şinavatra'nın istifasını istemiş, istifa etmeyeceğini açıklayan Şinavatra ise 2 Şubat'ta erken seçime gidileceğini açıklamıştı. Muhalefet partilerinin boykot ettiği seçimi geçersiz sayan Anayasa Mahkemesi, 7 Mayıs'ta Başbakan Yinglak'ı, yetkisini kötüye kullanmaktan suçlu bularak görevden almıştı.

Sayfa Yükleniyor...