The Telegraph'dan Merkel'e ağır eleştiri

The Telegraph gazetesi yayımladığı bir analizde, Merkel'in 'çok kültürlülüğe saldırısının hatalı olduğu birçok kişinin Almanya'da çok kültürlülüğün denenmediğine bile inandığı' vurgulandı ve "Bu açıdan Almanlar hiç liberal değil" denildi.

Haberler 24.10.2010 - 14:33

The Telegraph'dan Merkel'e ağır eleştiri

Almanya Başbakan Angela Merkel'in "Çok kültürlülük tamamen başarısız oldu" yönündeki tartışmalı sözlerinin dünya çapındaki yankıları sürüyor. The Telegraph gazetesinde yayımlanan analizde, "Angela Merkel'in çok kültürlülüğe yönelik saldırısının hatalı olduğu, birçok kişinin Almanya'da çok kültürlülüğün denenmediğine bile inandığına dikkat çekilirken, "Bu açıdan, Almanlar hiç liberal değil" görüşüne de yer verildi.


İngiliz The Telegraph gazetesi tarafından, Alman Die Zeit gazetesinin Londra muhabiri John F. Jungclaussen imzasıyla yayımlanan analizinde Berlin'in modern bir metropole en çok Türklerin yoğun yaşadığı Kreuzberg mahallesinde benzediği belirtilirken, "Çok kültürlülük, Berlin'i dünyanın en büyük Türk kenti haline getirdi, halbuki Şansölye Angela Merkel, çok kültürlü bir Almanya vizyonunun tamamen başarısız olduğundan emin" ifadesi kullanıldı. Analizde, "Üçüncü nesilden sonra bile Türk toplumunun Alman toplumuna pek bir iz bırakmaması şaşırtıcı" denildi.

50 YIL TARTIŞILMADI, ŞİMDİ ANKSİYETE YARATIYOR
Buna karşın göç ve yabancıların entegrasyonunun tartışılmasının zamanının geldiğini kaydeden Jungclaussen, ülkenin 50 yılı bu konuları adeta tartışmadan geçirdiğini belirtirken bu konu için "Şimdi ise, bir kimlik krizi ve bol Alman anksiyetesi yaratıyor" ifadesini de kullandı.

Analizde toplam 82 milyonluk nüfusu arasında 7 milyona yakın göçmenin bulunmasına rağmen "Almanya bir göç ülkesi değil" diyen Bavyera Başbakanı Horst Seehofer'in "Entegrasyon, Yahudi-Hıristiyan köklerimize dayalı Alman kültürünün ilkelerini benimsemek demektir" sözlerine dikkat çekildi.

Angela Merkel için "Ankara ve Brüksel'i bir 'imtiyazlı ortaklık' ile bağlamak istiyor ancak bir İslami devlet ile Batı Avrupa arasındaki kültürel farklılıkların Türkiye'nin tam üyeliği yolunda engel oluşturduğuna inat ediyor" yorumu yapıldığı analizde şöyle devam edildi:

"Üçüncü nesilden sonra bile Türk toplumunun Alman toplumuna pek bir iz bırakmaması şaşırtıcı değil. Elbette Alman milli takımının 22 yaşındaki Mesut Özil var. Ancak ITV'nin, Trinidad doğumlu sunucusu Trevor McDonald`ın Alman karşıtını bulma arayışı boşuna. Türk mutfağı da, İngiltere'deki tikka massala tavuk yemeğinin aksine, ulusal menüsüne giremedi ve Alman parlamentosunun 622 üyesi arasında sadece beşi, bir Türk ailesinden geliyor."

TÜRKLER BURADA HİÇBİR ZAMAN OLUMLU KARŞILANMADI
Analizde Berlin'deki gazeteci Peter Littger'in "Gerçek budur ki Türkler burada hiçbir zaman olumlu karşılanmadı. Bu açıdan, Almanlar hiç de liberal değil, özellikle İngilizlerle karşılaştırılırsa" görüşüne de dikkat çekildikten sonra şu uyarı yapıldı:

"Ancak ılımlı sesler, kamuoyunda bir değişim olmadıkça, etnik ve dini azınlıkların toplum için oluşturduğu katma değer kabullenmedikçe, Almanya`daki Türkler, entegrasyondaki rol oynamaya teşvik edilmeyecekler."

Analizde, son yıllarda gerçekleşen anketler, Almanya'daki genç Türklerin artan bir biçimde kendilerini her şeyden önce Müslüman olarak tanımladıklarını gösterdiğine de işaret edildi.

Sayfa Yükleniyor...