İlişkili Haberler

Başbakan Justin Trudeau, 6 haftalık Noel tatili sonrası çalışmalarına başlayan Kanada Federal Parlamentosunda hükümet ve Liberal Parti adına konuşma yaptı.

Trudeau, konuşmasında Kanadalı Müslümanlara seslenerek, "Kanadalılar bu şiddetle parçalanmayacak. Zihnimizi bulandırmayacağız ve kalplerimizi açacağız. Bu anlamsız şiddetin Kanada toplumunda yeri yok. Müslüman topluluğa karşı dün gece yapılan korkunç saldırı, Kanada'ya ve tüm Kanadalılara karşı işlenen bir terör eylemidir. Kalbimiz kırıldı. Bir milyon Kanadalı Müslüman'a, '36 milyon kalbimizle sizinleyiz.' diyorum. Sizinle beraberiz ve sizinle yas tutuyoruz." ifadelerini kullandı.

Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti Lideri Rona Ambrose da saldırının, Kanada halkının en çok savunduğu dini özgürlüklerden, "korkmadan ibadet etme"nin ihlali olduğunu söyledi.

Ambrose, "Bu saldırı, ülkemizin teröre bağışıklığı olmadığının üzücü bir hatırlatmasıdır. Bu saldırının sorumluları mutlaka adalete hesap vermelidir." diye konuştu.

KONUŞMASINA "ESSELAMÜ ALEYKÜM"LE BAŞLADI

Yeni Demokrat Parti (NDP) Lideri Thomas Mulcair da sözlerine "Esselamü aleyküm" diyerek başladı.

Mulcair, "Bugün insanlar kendi ibadet yerlerinde kendilerini güvende hissetmiyor. Bu, kabul edebileceğimiz bir şey değil, inandığımız Kanada değil, yaşamak istediğimiz toplum türü bu değil. Nefret ve şiddete göz yummayacağız." dedi.

"HEPİMİZ MÜSLÜMANIZ"

Yeşil Parti Genel Başkanı Elizabeth May de "Bu saldırıyı anlamak mümkün değil. Bugün hepimiz Müslümanız. Hristiyan, Yahudi, Sih, hepimiz, tüm Kanada... Dualarımız sizinle.. Sizinle yas tutuyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kanada Federal Parlamentosu Genel Kurulunda saldırıda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Parlamento binasının bayrak kulesi olarak bilinen Barış Kulesi'nde dalgalanan Kanada bayrağı da saldırıda hayatını kaybedenler için yarıya indirildi.

Ayrıca, Parlamentodaki siyasi partilerin liderlerinin, Başbakan Trudeau ile Quebec'e giderek, gece düzenlenecek dua törenine katılacakları açıklandı.

ANMA TÖRENLERİ

Öte yandan saldırıda ölenler için ülkede gece boyunca dua ve anma törenleri düzenlendi. Farklı kentlerde düzenlenen törenlere, her din ve düşünce grubundan insanlar katıldı. 

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ AÇIKLANDI 

Bu arada saldırıda hayatını kaybedenlerin kimlikleri de açıklandı. Daha önceki açıklamalarda "yaşları 35 ile 70 arasında 6 kişi" olarak belirtilen şehitlerin isimleri şöyle: Azzeddine Soufiane (57), Khaled Belkacemi (60), Aboubaker Thabti (44), Mamadou Tanou Barry (42), Ibrahima Barry (39) ve Abdelkerim Hassane (41)

SALDIRGAN TEK KİŞİ

Ayrıca, saldırının olduğu ilk anlarda 3 kişi olarak duyurulan terörist sayısının 1 kişi olduğunun belirlendiği açıklandı.

Quebec Eyalet Polisi’nin açıklamasına göre, saldırının ardından Alexandre Bissonnette ile gözaltına alınan Muhammed Kadir’in, saldırgan değil şahit olduğu duyuruldu. 27 yaşındaki Alexandre Bissonnette, dün akşam saatlerinde çıkarıldığı mahkeme tarafından 6 kez birinci derece cinayet, 5 kez cinayete teşebbüs ve ateşli silah kullanmak suçlarından tutuklandı.

RCMP sözcüsü Camille Habel, Alexandre Bissonnette’nin devam eden soruşturmanın sonucuna bağlı olarak daha sonra terörle ilgili suçlamalarla yüz yüze gelebileceğini söyledi.