Trump Yüksek Mahkeme'ye yargıç Gorsuch'u aday gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, yargıç Antonin Scalia'nın hayatını kaybetmesiyle boşalan Yüksek Mahkeme üyeliğine muhafazakar Neil Gorsuch'u aday gösterdi. Kürtaj karşıtı olan Gorsuch'un hassas konularda ideolojik davranacağı belirtiliyor.

ntv.com.tr 01.02.2017 - 10:24 | Son Güncelleme : 01.02.2017 - 10:51

Trump Yüksek Mahkeme'ye yargıç Gorsuch'u aday gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump seçim çalışmalarında ABD Başkanı olması durumunda aday göstereceği yönünde daha önce öne çıkardığı 49 yaşındaki Neil Gorsuch'u düzenlediği basın toplantısında Yüksek Mahkeme üyeliğine aday olarak açıkladı.

Trump, "Ben sözünün eri bir insanım. Gorsuch ABD yasalarını en iyi şekilde uygulayacak isimdir" diye konuştu.

Eğitimini Columbia, Harvard ve Oxford üniversitelerinde yapan Gorsuch'u Senato'nun da onaylaması gerekecek. 

60 SENATÖRÜN OYU GEREKİYOR 

ABD Senatosu'nda Cumhuriyetçilerin 48'e karşı 52 üstünlüğü bulunuyor ancak Yüksek Mahkeme'ye bir yargıcın üye olması için 60 senatörün oyu gerekiyor. Gorsuch'un Yüksek Mahkeme üyesi olması için 8 Demokrat senatörün oyunu da alması lazım. Ancak bazı Demokrat senatörler şimdiden Neil Gorsuch'a karşı olduklarını ilan etti. 

Son 25 yılda Yüksek Mahkeme için aday gösterilen en genç isim olan 49 yaşındaki Neil Gorsuch muhafazakar kimliğiyle tanınıyor. Kürtaj karşıtı olan Gorsuch'un dinler arasında eşitlik ilkesine de inanmadığı iddia ediliyor.

KRİTİK KARARLARA İMZA ATABİLİR 

Gorsuch'un kürtaj, eşit oy hakkı, LGBT hakları, ayrımcılıkla mücadele ve sağlık hizmetlerinde eşitlik gibi konularda ideolojik oy kullanabileceği ileri sürülüyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama, Scalia'nın Şubat 2016’da hayatını kaybetmesinin ardından bir ay sonra 63 yaşındaki Federal Temyiz Mahkemesi hakimi Merrick Garland’ı aday göstermişti.

ABD Başkanı Donald Trump, muhafazakar yargıç Neil Gorsuch'u aday gösterdi. 
ABD Başkanı Donald Trump, muhafazakar yargıç Neil Gorsuch'u aday gösterdi. 

OBAMA ATAMA YAPAMAMIŞTI 

Muhafazakar eğilimleriyle tanınan Yargıç Antonin Scalia, 13 Şubat'ta Teksas'ta doğal yolla hayatını kaybetmişti.

Obama, Scalia'nın ölümünden sonraki ilk açıklamasında yeni bir adayı en kısa zamanda göstereceğini ve bunun anayasal bir hak olduğunu belirtmişti.

Demokratlar, Obama'nın (muhtemel bir liberal yargıcı) bir an önce aday göstermesi ve bunun Senato'da onaylanması gerektiğini savunurken, Cumhuriyetçiler ise kasım ayında seçilecek yeni başkanın yeni yargıcın atamasını yapmasının daha doğru olduğu görüşünü dile getirdi.

MUHAFAZAKARLARIN ÜSTÜNLÜĞÜ DEVAM EDECEK 

Yüksek Mahkemede Scalia'nın ölümüne kadar 5'e 4 muhafazakar yargıçların üstünlüğü vardı. Scalia'dan boşalan koltuğa Gorsuch'un gelmesi durumunda Cumhuriyetçilerin Yüksek Mahkeme'deki etkisi devam edecek. 

Sayfa Yükleniyor...