Trump'ın eski kampanya menajerlerine ev hapsi

ABD Başkanı Donald Trump için kritik süreç başladı. Rusya'nın geçen yılki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddialarla ilgili soruşturmada Trump'a yakın üç isim hakkında resmen suçlama yöneltildi. Trump'ın eski kampanya müdürü Paul Manafort ve yardımcısı Rick Gates ifade verdikten sonra ev hapsine alındı.

Haberler - NTV Haber 31.10.2017 - 17:47 | Son Güncelleme : 31.10.2017 - 17:49

Trump'ın eski kampanya menajerlerine ev hapsi

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahale ettiği iddiası farklı bir boyut kazandı.

Özel yetkili savcı Robert Mueller suçlamalar için büyük jüriden onay aldı ve iki ismi ifadeye çağırdı. O isimler Trump'ın seçim kampanyasını yöneten Paul Manafort ve onun sağ kolu Rick Gates.

İki isme başka bir ülke adına lobicilik faaliyeti yürütmek ve kara para aklama da dahil olmak üzere 12 ayrı suçlama yöneltildi. Manafort ve Gates ifadelerinde haklarındaki suçlamalari reddetti.

Ancak mahkeme başkanı bu iki ismin ev hapsinde tutulmasına karar verdi. Paul Manafort'un avukatıysa suçlamaları gülünç olarak tanımladı.

TRUMP'IN DIŞ POLİTİKA DANIŞMANI KABUL ETTİ 

Soruşturmada adı geçen bir başka isim ise suçlamaları kabul etti. ABD Başkanı Donald Trump kampanyasının dış politika danışmanlarından George Papadopoulos yazılı bir açıklama yaparak "FBI'a yalan beyanatta bulunduğunu" duyurdu.

Papadopoulos, Demokrat Parti'nin 2016 seçimlerindeki adayı Hillary Clinton'un elektronik postalarına sahip olduğunu öne süren bir Rus yetkiliyle görüştüğünü açıkladı.

Papadapoulos ocak ayında verdiği ifadede Rus yetkililerle görüştüğü iddialarini reddetmişti.

TRUMP İDDİALARI REDDEDİYOR 

ABD Başkanı Donald Trump ise iddialara karşı çıkıyor. Trump attiği tweet'lerde suçlamaların Manafort kampanyaya katılmadan önceki dönemi kapsadığını iddia etti.

Sayfa Yükleniyor...