Trump'tan Kongre baskınını soruşturan komiteye tepki

Eski ABD Başkanı Trump, Kongre baskınını soruşturan komiteye ilişkin, "Demokratların seçilmemiş komitesi ve 2 sözde Cumhuriyetçi, asıl ayaklanmanın sahte seçimlere tepki gösterilen 6 Ocak'ta değil, 3 Kasım'da olduğu sonucuna artık ulaşmalıdır" açıklamasında bulundu

Haberler - Reuters - Anadolu Ajansı 07.10.2021 - 00:44

Trump'tan Kongre baskınını soruşturan komiteye tepki

Eski Başkanı , 6 Ocak Kongre baskınını soruşturan ve Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlardan oluşan komiteye tepki gösterdi.

Joe Biden'ın galip çıktığı 3 Kasım 2020 başkanlık seçimlerinde "hile" olduğu iddiasını sürdüren Trump, "Milyonlarca dolar harcadıktan sonra Demokratların seçilmemiş komitesi ve 2 sözde Cumhuriyetçi, asıl ayaklanmanın sahte seçimlere tepki gösterilen 6 Ocak'ta değil, 3 Kasım'da olduğu sonucuna artık ulaşmalıdır" dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD'de aşırı sağcı gruplar ve Trump destekçileri, 6 Ocak günü 3 Kasım 2020 seçimlerinin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı.

Baskında biri polis beş kişi hayatını kaybetmişti. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan eski Başkan Donald Trump ise şubatta Senatodaki oylamada aklanmıştı.

Olayın soruşturulması için Temsilciler Meclisi çatısı altında kurulan özel komite, 25 Ağustos’ta aralarında İçişleri Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve FBI’ın bulunduğu sekiz yürütme organından baskına dair kayıtlarını talep etmişti.

Komite, 27 Ağustos’ta ise sosyal medya şirketlerinden kongre baskını ile ilgili kayıtlarını paylaşmalarını istediklerini duyurmuştu.

KONGRE'DE 4 SAATLİK İŞGAL

Sayfa Yükleniyor...