Türk-Ermeni sınırı Ekim'e kadar açılabilir

Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan, Türkiye-Ermenistan sınırının Ekim’e dek açılabileceğini söyledi.

10.04.2009 - 09:30

Türk-Ermeni sınırı Ekim'e kadar açılabilir

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, iki ülke milli takımlarının 7 Ekim’de yapacağı Dünya Kupası eleme maçına dek, Türkiye-Ermenistan sınırının açılabileceğini söyledi.

Rusya televizyonlarına açıklamada buluna Sarkisyan, ‘Ankara ile diyalog masasında çok zor, fakat verimli bir yol izliyoruz. Görüşmelerin sonucuna yaklaştığımızı düşünüyorum. Futbol karşılaşmasını izlemek amacıyla Türkiye’ye gideceğim güne dek sınırın açılacağını veya açılmaya çok yakın olacağını düşünüyorum’ dedi.

Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusuna değinen Sarkisyan, Türk ve Ermeni halklarının ortak tarihe sahip olduklarını hatırlattı.

"Dünya genelinde soykırım gerçeğinden şüphe eden hiçbir Ermeni bulamazsınız. Hepimiz bu konuda ortağız. Fakat Türkler ve Türk devleti bu gerçeği inkar etmekte israr ediyor’ diyen Ermeni lider konuşmasını, "‘Buna rağmen, Türklere ön koşulsuz diplomatik ilişkiler kurmayı, yolları açmayı ve tüm sorunların görüşüleceği devletlerarası komisyonun oluşturulmasını önerdik” ifadeleriyle tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...