Yaptığı analizlerle Amerikan dış politikasına büyük etkisi bulunan Friedman, TÜSİAD'ın "Türkiye’nin Gelecek 10 Yılı" adlı toplantısını yönetmek için geldiği İstanbul’da, Türk dış politikasıyla ilgili değerlendirmeler yaptı.

'Bölgesel istikrar için Türkiye’nin İsrail ile dost olması gerekmez' diyen Friedman, şunları kaydetti:

"İsrail ve Türkiye dost olmak zorunda değil. Türkiye ABD ile dost ise bu yeterli. Türkiye’nin ve İsrail’in artık birbirlerine eskisi kadar ihtiyacı yok ancak iki devletinde ABD’ye hala ihtiyaçları var".

Türkiye’nin yakın dönemde Doğu Akdeniz ya da Suriye’de herhangi bir çatışmaya girmesini beklemediğini söyleyen Friedman, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin savaşa gideceği bir dönem değil. Türkiye gücünü test ettiği ve kurumlarını yeniden inşa ettiği bir dönemde. Suriye’deki durumu etkilemeye çalışan Türkiye etkili olamayacağını anlayınca geri çekildi".

Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki ısrarına anlam veremediğini belirten Friedman, "Türkiye AB üyesi olsa şimdi Yunanistan’ı kurtarmaya'çalışacaktı.

Bir Türkiye'nin büyüme hızına bir de AB içindeki krize bakın ve söyleyin şu anda AB’de olmak Türkiye'nin işine gelir miydi?" ifadelerini kullandı.