Türkiye NATO kararını beğenmedi

Türkiye'nin isteği üzerine toplanan NATO Konseyi'nin, İsrail'in operasyonu ile ilgili yaptığı açıklama, Ankara'yı tatmin etmedi.

02.06.2010 - 11:05

Türkiye NATO kararını beğenmedi

Türkiye'nin isteği üzerine toplanan NATO Konseyi'nin, İsrail'in yardım filosuna operasyonu ile ilgili yaptığı açıklama, Ankara'yı tatmin etmedi.

Kanada'nın ve Çek Cumhuriyeti'nin NATO nezdindeki büyükelçilerinin çekimser davranması nedeniyle, İsrail baskınına yönelik kınama açıklaması NATO'ya üye tüm ülkeler adına Kuzey Atlantik Konseyi tarafından değil sadece NATO Genel Sekreteri tarafından gerçekleştirildi.

NATO Genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen, açıklamasında İsrail'den "sivilleri ve gemileri derhal bırakmasını" istedi.

Rasmussen, bugünkü olağanüstü toplantıda, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik askeri operasyonuyla ilgili olarak NATO üyeleri arasında "yoğun görüş alışverişi olduğunu" belirtti.

"Güç kullanımı sırasında meydana gelen can kayıpları ve yaralanmalar nedeniyle duyduğu derin üzüntüyü" dile getiren Rasmussen, "Tüm kurbanların ailelerine samimi taziyelerimi iletir ve bu trajediye yol açan eylemleri kınarım" dedi.

BM ve AB'nin olaylarla ilgili derhal, tarafsız, güvenilir ve şeffaf soruşturma çağrısına katılan NATO, İsrail tarafından gözaltına alınan sivillerin ve el konulan gemilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

FULE'NİN SESSİZLİĞİ DE DİKKAT ÇEKİCİ
Türkiye ise, Genel Sekreter adına yapılan açıklamanın iyi bir baslangıç olduğunu, ancak Ankara'yı bütünüyle tatmin eden bir karar olmadığını bildirdi.

Öte yandan Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Fule'nin sessiz kalmasının da dikkat çekici olduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...