Türkiye'de istikrarın yolu AB'den geçiyor

Türkiye'de yaşanan son gözaltılara değinen Daily Telegraph, "İstikrarın sağlanması için bir an önce AB ile müzakerelerin ilerletilmesi gerekiyor" diye yazdı.

24.02.2010 - 10:12

İngiliz basınında, Balyoz Planı çerçevesinde gerçekleşen gözaltılar ile ilgili haberler yer almaya devam ediyor.

Türkiye ile ilgili gelişmeleri bugün başyazısına taşıyan Daily Telegraph gazetesine göre, Türkiye'de istikrarın sağlanması için bir an önce Avrupa Birliğine üyelik müzakerelerinin ilerletilmesi gerekiyor.

Telegraph, mücadele hattı belli diyor: "Laiklere bakarsanız AKP tek parti yönetimine yöneliyor, AKP'ye bakarsanız ordunun aşırılıklarını törpüleyerek devleti modernleştirmeye çalışıyor."

Gazete, "Ortadoğu'nun sorunlu ülkeleriyle bir iletişim kanalı oluşturan, NATO'nun sadık müttefiki ve Afganistan'daki çok uluslu gücün parçası olan, güvenli enerji hatlarının geliştirilmesinde anahtar rol oynayan Türkiye'nin Batı'ya ne kadar faydalı olduğunu çeşitli şekillerde kanıtladığını" yazmış.

Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa Birliği içindeki bir çok üyenin Türkiye'nin üyeliğine gösterdiği direncin Türkiye'de bir İslami tepki tehlikesini artırdığını yazan Telegraph, "Darbe iddialarının ardındaki gerçek ne olursa olsun, Batı, dost ve müttefik Türkiye'nin, istikrarlı, demokratik ve müreffeh bir ülke olarak kalması için elinden geleni yapmalı" diyor. Ve öncelikle Avrupa Birliği üyeliğinin yolunun açılmasına işaret ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...