Almanya'da hükümet ortaklarından Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU'nun Genel Başkanı Horst Seehofer, ülkede yaşayan Türklerin ve Arapların topluma uyum sağlamakta diğer göçmenlere oranla daha fazla zorluk çektiğini ve farklı kültürlerden göçe artık ihtiyaç olmadığını söyledi.

Tartışma yaratan sözlere, Başbakan Angela Merkel de destek verdi.

Alman hükümetinin sözcü yardımcısı Sabine Heimbach bugün Berlin'de yaptığı açıklamada, Merkel'in Seehofer ile ayrıntılı bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek, Seehofer'in görüşlerini anlayabildiğini, bu nedenle bu konuda bir görüş ayrılığının bulunmadığını ifade etti.

Heimbach, göçün durdurulmasının sözkonusu olmadığını ve farklı kültür çevrelerinden gelen insanların da memnuniyet ile karşılandığından şüphe duyulmaması gerektiğini söyledi.

Vasıflı insanlar konusunda Başbakan Merkel'in de öncelikli olarak Almanya'daki potansiyelden istifade edilmesi gerektiğine inandığını ifade eden Heimbach, Almanya'da halen yaklaşık 3 milyon işsiz bulunduğuna işaret etti.

YANGIN ÇIKARAN SAĞCI POPÜLİZMİ
Bavyera eyaleti Başbakanı da olan Seehofer'in sözlerine ilk tepki ise, "dışlama tüm uyum çabalarına aykırı olacaktır" diyen Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer'den geldi.

Sivil toplum kuruluşlarının da tepkisini toplayan öneriyi, Yeşiller Eşbaşkanı Claudia Roth "yangın çıkaran sağcı popülizmi" olarak değerlendirdi.

Hükümet ortaklarından Hıristiyan Demokrat Birlik de Seehofer'i asıl sorunu geçiştirmekle suçladı.