Ürdün IŞİD'in istediği mahkumu bırakmaya hazır

IŞİD’in salı verilmesi için defalarca tehditler savurduğu hatta infazlar yaptığı kadın serbest kalıyor. Peki bu kadın kim ve neden bu kadar önemli...

Haberler 28.01.2015 - 15:54

Ürdün IŞİD'in istediği mahkumu bırakmaya hazır

Ortadoğu'yu kana bulayan IŞİD'in ısrarla salıverilmesini istediği gizemli kadın, sonunda serbest kalacak gibi görünüyor.

IŞİD'in 'hapisteki kız kardeş' olarak tanımladığı Sacide er-Rişavi'nin kim olduğu ise gizemini koruyor.

Ürdün Başbakan Yardımcısı Marwan Muesher'e göre, IŞİD'in serbest bırakılmasını talep ettiği Sacide er-Rişavi, ABD tarafından öldürülen Ürdünlü terörist Ebu Musab Zerkavi'nin sağ kolu Mübarek Atros er-Rişavi'nin kız kardeşi.

Ebu Musab Zerkavi ABD’nin 2006’da düzenlediği bombalı saldırıda öldürülmüştü.
Ebu Musab Zerkavi ABD’nin 2006’da düzenlediği bombalı saldırıda öldürülmüştü.

Delta Force'dan emekli Yarbay James Reese, Ürdünlü Başbakan Yardımcısının açıklamasını bir adım daha öne götürerek Zerkavi'nin sözü geçen yardımcısının şu an IŞİD'in lideri olan Bağdadi olduğunu öne sürmüştü. 

Bu bilgilerden yola çıkarak IŞİD'in ısrarla salıverilmesini istediği er-Rişavi'nin Bağdadi'nin kız kardeşi olduğu yorumları yapılıyor. Örgütün açıklamalarında 'hapisteki kız kardeş' tanımlamasını kullanması da bu iddiayı güçlendiriyor.

Sacide er-Sacide er-Rişavi Ürdün devlet televizyonunda bombalı yeleği ile itiraflarda bulunmuştu.
Sacide er-Sacide er-Rişavi Ürdün devlet televizyonunda bombalı yeleği ile itiraflarda bulunmuştu.

JAPON REHİNEYİ BIRAKMAK İÇİN DE ONU İSTEMİŞLERDİ

IŞİD elinde bulunan Japon rehineleri serbest bırakması karşılığında da  Sacide er-Rişavi’nin salıverilmesini talep etmiş, örgütün bu isteği kabul görmemişti.

IŞİD de serbest gazeteci olarak çalışan Japon Haruna Yukawa'yı öldürmüştü. 

Bugün bir video daha yayınlayan IŞİD, er-Rişavi serbest bırakılmazsa bir Kürt askerini daha öldürüeceğini açıklamıştı.

HEM PİLOT HEM DE JAPON'A KARŞILIK

Bundan saatler sonra Ürdün, IŞİD'in alıkoyduğu savaş uçağı pilotuna karşılık, Iraklı tutuklu Sacide er-Rişavi'yi serbest bırakmaya hazır olduğunu duyurdu.   

Devlet televizyonuna konuşan hükümet sözcüsü Mohammad al-Momani'nin “IŞİD’İn elinde bulunan Teğmen Muath al-Kasaesbeh’in serbest bırakılması durumunda, Sacide er-Rişavi'yi bırakırız” ifadelerini kullandığı bildirildi.

KOCASI ÖLDÜ ONUN BOMBASI PATLAMADI

Sacide er-Rişavi, 2005’te Amman’da düzenlenen bombalı saldırıda oynadığı rol nedeniyle tutuklanmıştı. 60 kişinin öldüğü saldırıyı düzenlediği düşünülen Rişavi hakkında idam kararı bulunuyor.

Saldırıda Rishawi’nin kocası üzerinde bulunan bombayı patlatmış, IŞİD’in “Hapisteki kız kardeş” olarak tanımladığı Rişavi’nin üzerine bağlı bomba düzeneği ise çalışmamıştı.

Sayfa Yükleniyor...