Varşova'da NATO zirvesi

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki heyetin temsil ettiği NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Polonya'nın başkenti Varşova'da başladı. Stoltenberg, NATO'nun Karadeniz'deki askeri varlığının artırılıp artırılmayacağının ekim ayında görüşüleceğini söyledi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 08.07.2016 - 13:15 | Son Güncelleme : 08.07.2016 - 22:39

Varşova'da NATO zirvesi

28 ülkenin devlet ve hükümet başkanının katılacağı NATO zirvesi Polonya'nın başkenti Varşova'da başladı. 

NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG'TEN AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun, Karadeniz'deki askeri varlığını artırıp artırmayacağını ekim ayında görüşeceğini söyledi.

Stoltenberg, Polonya'nın ev sahipliğinde başkent Varşova'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin ilk gününde düzenlenen oturumların ardından basın toplantısı düzenledi.

NATO Mukabele Gücü'nün mevcudiyetini 3 kat artırarak 40 bin askere çıkardıklarını ifade eden Stoltenberg, son dönemde ittifakın doğusunda 8 yeni merkez oluşturulduğunu ve güneydeki krizlerden en çok etkilenen Türkiye'nin hava savunmasını güçlendirdiklerini belirtti.

Zirvede, NATO'nun Doğu Avrupa'da askeri varlığını artırması yönünde karar aldıklarına dikkati çeken Stoltenberg, Letonya, Litvanya, Estonya ve Polonya'ya çok uluslu askeri birlikler konuşlandırılacağını söyledi.

Stoltenberg, rotasyona bağlı olarak gelecek yıl Doğu Avrupa'da konuşlandırılacak bu çok uluslu birliklerde, Kanada'nın Letonya, Almanya'nın Litvanya'da Birleşik Krallık'ın Estonya'da ve ABD'nin Polonya'da öncü rol üstleneceğini ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO'nun Karadeniz'deki askeri varlığının kapasitesinin artırılıp artırılmayacağı konusunun ekim ayındaki savunma bakanları toplantısında ele alınacağını açıkladı.

LİDERLER UÇUŞ GÖSTERİSİNİ İZLEDİ

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında müttefik ülkelere ait uçaklar, zirvenin yapıldığı Ulusal Stadyum'un üzerinden geçiş yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu liderler, devlet ve hükümet başkanları düzeyindeki ilk gün oturumlarının tamamlanmasının ardından uçuş gösterisini izlemek için stadyum dışına çıktı.

Liderler burada, aralarında NATO'ya ait AWACS'ın da bulunduğu müttefik ülke uçaklarının geçişlerini izledi.

Uçuş gösterisi öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir süre sohbet etti.

ERDOĞAN-İZZETBEGOVİÇ GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Varşova'da Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Varşova’da ikili temaslarda bulundu. Erdoğan, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç ile görüştü. Görüşmede iki ülke ilişkileri ve küresel konular ele alındı.Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI NİNİSTO İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Varşova'da Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Ninisto ile bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Varşova’da ikili temaslarda bulundu. Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Ninisto ile görüştü. Görüşmede iki ülke ilişkileri ve küresel konular ele alındı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN POROŞENKO'YLA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüştü. Erdoğan'ın Poroşenko ile Regent Oteli'ndeki basına kapalı görüşmesi, bir saat sürdü.  Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.  

2 gün sürecek zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan çok sayıda temas gerçekleştirecek.
2 gün sürecek zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan çok sayıda temas gerçekleştirecek.
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında, AB-NATO Ortak Deklarasyon imzalandı.
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında, AB-NATO Ortak Deklarasyon imzalandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, NATO-GÜRCİSTAN KOMİSYONU TOPLANTISI’NA KATILDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleştirilen NATO-Gürcistan Komisyonu Toplantısı’na katıldı.

NATO Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi Polonya’nın başkenti Varşova’da sürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, zirve kapsamında Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleştirilen NATO-Gürcistan Komisyonu Toplantısı’na katıldı. Stadyumda yapılan toplantıda bazı ülkelerin Dışişleri Bakanları yerine Dışişleri Bakanlığı temsilcilikleri hazır bulundu. Bakan Çavuşoğlu, toplantı öncesinde bazı mevkidaşlarıyla kısa süre sohbet etti.

AB-NATO ORTAK DEKLARASYONU İMZALANDI 

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında, AB-NATO Ortak Deklarasyon imzalandı. Deklarasyona NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker imza koydu. 

YOĞUN GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Varşova semalarındaki güvenliği ise Türk Awacs uçakları sağlıyor. NATO zirvesine katılacak liderlerin Varşova’ya gelişleri sürerken zirvenin yapılacağı stadyumun etrafında da patriot füzeleri konuşlandırıldı. Stadyumun üzerindeki hava sahasında da dronlar devriye uçuşları gerçekleştiriyor.

Sayfa Yükleniyor...